Yurtdışından getirilen akıllı telefonların IMEI kayıt ücreti ne kadardır?

/ 13 Ağustos 2019 / 36 / yorumsuz
Yurtdışından getirilen akıllı telefonların IMEI kayıt ücreti ne kadardır?

Akıllı telefonlar dünya genelinde kullanıldığı gibi bizim ülkemizde de yaygın olarak kullanılıyor. Son zamanlarda ülkemizde yaşanan döviz kurlarının artması ve uygulanan vergiler yüzünden akıllı telefon almak çok zor bir hale gelmeye başladı.

Akılı telefon almak isteyen kişiler ülkemizdeki yüksek fiyatlardan dolayı telefonlarını yurtdışından getiriyor. Yurtdışından getirilen bu telefonların ülkemizde kullanılması için IMEI kayıtlarının yapılması gerek. Peki, Şu anda IMEI kayıt ücreti ne kadar? İşte cevabı…

Ülkemizde IMEI kayıt ücreti ne kadar

Ülkemizde IMEI kayıt ücreti geçtiğimiz ocak ayında 618 tl olarak belirlenmişti. Ancak yeni yayımlanan cumhurbaşkanı kararnamesinde 19 temmuz tarihinde yürürlüğe girecek olan IMEI kayıt ücretleri neredeyse 3 kat artarak 1500 tl olarak belirlendi.

Yurt dışından telefon almak gittikçe zorlaşıyor

Üst üste alınan kararlardan dolayı yurtdışından telefon getirmek gittikçe zorlaşıyor. Geçtiğimiz zamanlarda pasaport kısıtlaması yapan cumhurbaşkanlığı şimdi birde IMEI telefon kayıtlarının fiyatı neredeyse 3 katına çıkardı. Bu durum yurt dışından telefon getirmeyi iyice zorlaştırmaya başladı.