Yapay Zeka Hakkında Tüm Bilgiler

/ 4 Aralık 2018 / / yorumsuz
Yapay Zeka Hakkında Tüm Bilgiler

Son zamanlarda yapay zeka ile alakalı oldukça haber görülmektedir. Peki nedir bu yapay zeka? Yapay zeka herhangi bir canlılık belirtisi göstermeyen fakat insanlar gibi davranışlar hareketler gösterebilen makinelere verilen genel addır. Çok uzun süredir yapay zeka üzerinde çalışılmakta ve gelişimini hızla sürdürmektedir. Sayısal bir sistemdir ve makinelere insanlar gibi karar verme, hissetme vb. gibi durumlar yüklenebilir.

Yapay zekanın ortaya çıkışı “Makinelerin düşünmesi mümkün müdür?” sorusuyla başlamaktadır. Son zamanlarda Boston Dynamics adlı şirket yapay zeka üzerinde çok ciddi çalışmalar yapmaktadır ve başarılı da olmaktadır. Atlas adlı robotunu insanların görüşüne sunmuştur. Şuan tıpkı bir insan gibi koşabilmekte ve takla dahi atabilmektedir. Geliştirilen yapay zeka ürünleri insanlar gibi düşünemese de kendilerine iletilen bilgileri analiz edebilirler. Yapay zeka algoritmaları genelde gerçek zamanlı verileri kullanarak işlem yapıp karar mekanizmalarını geliştirirler.

Günümüzdeki teknolojilerde de yapay zeka hayatımızda yerini çok yakından almıştır. Örneğin Apple cihazlarında bulunan Siri adlı yazılım günlük hayatımızda kullandığımız bir yapay zeka örneğidir. Facebook’ta bulunan sohbet botları Mark Zuckerberg’in üzerinde çalıştığı bir yapay zeka örneğidir. Sohbet botları kullanıcılara otomatik cevaplar vererek sorunlarıyla ilgilenmektedir. Akıllı arabalar da yapay zekaya oldukça iyi birer örnektir. Şuan Tesla ve Google bu arabaların üzerinde çalışmaktadır. Bu arabalar sayesinde sürücüsüz yolculuklar yapılabilecektir bu da yapay zekanın bize kattığı bir kazançtır. Dinleme robotları da yapay zekaya bir örnektir. Örneğin bu yapay zekayı Spofity kullanmaktadır. Bildiğiniz üzere dinledikleriniz analiz edilerek seveceğiniz şarkılar yapay zeka yardımıyla tahmin edilerek program kendi kendine bizlere çalma listeleri oluşturmaktadır.

Yapay zekanın kullanılabileceği en büyük alanlar endüstri sektörü, bankacılık sektörü, tarım ve sağlık sektörleridir.

 

 

Yapay zekanın geleceği hakkında insanlar da ikiye bölünmüş durumdalar. Bazı insanlar yapay zekanın ileride insanlık için tehdit olacağını düşünürken diğer yarısı ise günlük hayatımızda işlerimizi yönetirken bize oldukça yarar sağlayacağını düşünmektedir.

Yapay zeka hakkındaki ilk çalışmaları McCulloch ve Pitts yapmıştır. İnsan davranışları gösterecek şeyler üzerinde çalışmışlardır ve bu çalışmalarının sonunda tek kollu robot malzemelerin de ilk adımı atılmış olmuştur.

Tavsiye

Ho’oponopono Nedir?