Yanlışlıkla Sildiğiniz Dosyaları Kurtarma Yöntemleri Nelerdir?

/ 10 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Yanlışlıkla Sildiğiniz Dosyaları Kurtarma Yöntemleri Nelerdir?

Windows 7 işletim sistemiyle beraber gelen yenilikle “Önceki sürümleri yükle” aracını kullanarak dosyaları silmediğimiz zamana geri dönerek dosyaları programsız bir şekilde kurtarabiliyoruz. Fakat bu aracı kullanabilmek için çalıştırmanız gerekiyor. Bu özelliğin en güzel yanı ise klasörler içinde kullanılabiliyor olmasıdır. Sildiğiniz dosyayı kurtarmak için tek yapmanız gereken, klasöre gidip araç düğmesinde ki geçmiş düğmesine tıklamak ve eski sürümü açmak olacaktır. İşte çözüm bu kadar basit.

Program Kullanarak Silinen Dosyaları Kurtarma

1. Recuva:
	Piyasada silinen dosyaları kurtarmak için bulabileceğiniz ücretsiz programlar içinde en popüler olanı kesinlikle Recuva’dır. Özellikle kolay kullanıma sahip bir ara yüzünün olması ve tüm ihtiyacı karşılaması kullanıcılar tarafından bir hayli beğenilmektedir. Şahsi fikrime göre Recuva’nın her bilgisayarda mutlaka yüklü olması gerektiğini düşünmekteyim. Program sildiğiniz dosyaları listeleyerek sizlere sunuyor ve birkaç tıklama ile listeden istediğiniz dosyaları kolaylıkla kurtarabiliyorsunuz.

	2. Pandora Recovery:
	Biraz yavaş bir program olması Pandora Recovery nin handikapı olsa da yetenekli ve ihtiyacı karşılamasından dolayı kullanıcılar tarafından ilgi gören bir program. Tıpkı Recuva gibi bu programda sildiğiniz dosyaları kolaylıkla kurtarmanıza olanak sağlıyor.

	3. PhotoRec:
	İsminden de anlaşılacağı gibi PhotoRec silinen fotoğrafları kurtarma üzerine icat edilmiş bir programdır. Her ne kadar silinen fotoğrafları geri getirmek için geliştirilmiş olsa da bu program sayesinde diğer dosyaları da geri getirebiliyorsunuz. Bu programın en güzel yanlarından biri ise disk bölümlerini de kurtarmaya yönelik çalışıyor olmasıdır. PhotoRec kullanıcılar tarafından çok beğenilse de grafiksel bir ara yüz kullanmayıp, konsol tabanlı bir ara yüz kullanması bu programın handikapı haline gelmiştir. Eğer komut satırı konusunda tecrübeli değilseniz bu programı kullanırken sıkıntı yaşamanız muhtemel olacaktır.