Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

/ 15 Mart 2019 / / yorumsuz
Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Artık insanlar için araçlarını tasarruflu bir şekilde kullanmak son derece önemli bir hal aldı. Elbette bunun başlıca sebebi ise ülkemizdeki yakıt fiyatlarının yüksek olması. Peki, yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Sürekli yakıtı düşünerek araç kullanmaktan kurtulmak mümkün mü?

Gerçekten yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken nokta gideceğiniz yere arabanızı kullanmadan da gidip gidemeyeceğinizi araştırmanız olacaktır. Çok yakınınızda hatta yürüme mesafesinde bulunan bir yere dahi arabanızla gitme yolunu seçiyorsanız yakıt tasarrufu yapmak bu noktada sizin için uygun olmayacaktır. Ya da bir başka deyişle yakıt tasarrufu yapak istemiyorsunuz.

Aracınızı düşük devirlerde kullanmak her zaman için yakıt tasarrufu yapmanın en önemli yöntemlerinden bir tanesi. Bu yöntem ayrıca en çok tercih edilen yöntemler arasında. Bununla birlikte aracınızı park ederken çok fazla mükemmeliyetçi olmaktan da vazgeçmelisiniz. Elbette aracınızı başkalarını engelleyecek şekilde park etmeyin ancak güzel park etmek için dakikalarca da uğraşmayın. Bu yakıt tüketiminizi arttıracaktır.

Aracınızın bakımlarını zamanında yapmanız da yakıt tasarrufu sağlamak için önemli bir harekettir. Hava filtresi temizliği, temiz ve taze yağ kullanmak her zaman için tasarruf sağlar. Bununla birlikte aracınızı çok hızlı kullanmak da yakıt tüketimini arttırır. Mümkün olduğunca 100 kilometreyi aşmayacak şekilde aracınızı kullanınız. 100 kilometreyi geçtiğiniz anda aracınız normalden bir buçuk kat daha çok yakıt tüketmeye başlar.

Yeni araç alacaklar yakıt tüketimine önem veriyorlarsa kesinlikle küçük motor hacmine sahip araçları tercih etmeliler. Küçük motor hacmine sahip araçlar yakıt konusunda da cimri olacaklardır.