USB Bellekteki Verileri Nasıl Koruruz?

/ 14 Şubat 2019 / / yorumsuz
USB Bellekteki Verileri Nasıl Koruruz?

En çok kullanılan depolama aygıtlarından biri olan USB, yanlış kullanım sonucunda veri kayıplarına yol açabiliyor. USB belleği, bilgisayardan aniden takıp çıkarmak, belleğinde virüs bulunan bir bilgisayarda kullanarak işlevsiz hale getirmek, içindeki dosyaları yanlışla silmek gibi problemin USB bellekte veri kaybına yol açıyor. İşte USB bellekteki verileri korumanın yolları…

·       USB’yi bilgisayardan çıkartırken “güvenli çıkart” konumunu kullanmak

USB bellek ile en çok yapılan hatalardan biri işlem sonrası USB’ yi hemen bilgisayardan çekip çıkartmaktır. Ancak yapılan bu yanlış davranış henüz aktarılmamış bilgilerin kaybolmasına neden oluyor. Bu durumun önüne geçmek için ise güvenli çıkart konumunu kullanıp verilerinizi koruyabilirsiniz.

·       Kullanıcı izinlerini düzenlemek

USB deki verilere yetkisiz kişilerin ulaşması ihtimallerine karşı kullanıcı izinlerinin sınırlandırılması cihazın güvenliğini arttırır. Ekranınızda ki disk kısmına tıklayarak, “güvenlik ve düzelt” seçeneklerinden erişimin izninin herkese tanınmasının önüne geçilebilir.

·       Virüs kontrolleri yapmak

Güvenliğinden emin olunmayan bilgisayarlara USB’ nin takılması veri kayıplarına neden oluyor. Böyle bir problemle karşılaşmamak için anti virüs programlarıyla desteklenmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

·       Rutin olarak tarama işlemi yapmak

Düzenli olarak yapın veri taraması, veri kaybının yaşanmaması için oldukça önemli bir konudur. USB de bulunan tüm dosyalarınızı silmek isterseniz, direkt format atmak iyi bir çözümdür.

·       USB belleklerinizi şifreleyin

USB belleklerinizin şifrelenmesi verilerin korunma düzeyini oldukça arttıran önlemler arasında yer alıyor. Belleği cihaza taktığınızda şifre istemesi yetkisiz kişilerin  bellekteki dosyalara erişme iznini orta kaldırmaktadır.