Teknolojinin Zararlı Etkileri Var Mıdır? 

/ 5 Temmuz 2022 / / yorumsuz
Teknolojinin Zararlı Etkileri Var Mıdır? 

Teknolojinin Zararlı Etkileri Var Mıdır? 

Teknolojinin zararlı etkileri var mıdır? hakkında konuştuğumuzda, düşünmemiz gereken ilk şey çocuklardır. Yetişkinlerin teknolojiyi zararlı şekillerde kullanmaları “bilinçsiz” veya “tercih” olarak adlandırılabilir. Ancak, çocuklar için bir “tercih” değildir. Çocuklar verdikleri zararın farkında değiller, bu yüzden teknoloji ürünlerini zararlı şekillerde kullanarak sorunlara kendileri sebep oluyorlar.

Akıl Hastalığı

Bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik cihazların önünde çok fazla zaman geçirmek, dikkat dağınıklığı ve yoğunlaşma güçlüğü gibi sorunlara neden olabilir. Bu, çocuğunuzun akademik başarısını olumsuz etkiler, okul ve sınıf başarısını düşürür. Elbette bu sorun teknolojiden kaynaklanmıyor. Başta da belirtildiği gibi bu sorunların sebebi teknolojinin aşırı (bilinçsiz) kullanılmasıdır. Teknoloji geliştirmenin insanlara fayda sağlamayı amaçladığını unutmayın. Tabii ki, doğru teknolojiyi doğru miktarda kullanmak zararlı değil, ancak faydalı olduğu gibi zararları da var.

Sosyal Becerilerin Önündeki Engeller

Teknolojinin zararlı etkileri var mıdır? Pek çok bilgisayar oyunu oynayan çocukların sosyal becerileri, bu gerçek hayattan kopma sürecinde zayıflar. Çevresiyle yeterli iletişim, etkileşim ve etkileşimi olmayan çocuklar, tüm bu ihtiyaçlarını sanal bir ortamda karşılamaya çalışacaklardır.

Örneğin, çocuklar bir oyunun kıdem sistemini bir saygı unsuru olarak görebilir ve bir arkadaş çevresinde saygı görebilirler. Ancak bu ünvanlar gerçekten anlamlı değildir ve saygı, sevgi, paylaşma, iletişim gibi becerilerle değiştirilmelidir. Bu becerilerle çocuklara saygı duyulması gerekir.

Çocuklar oynadıkları videolarda, çizgi filmlerde veya oyunlarda şeftali gibi ürkütücü unsurlara maruz kalabilirler. Gerçek ile hayal arasındaki farkı tam olarak anlama yaşının altındaki çocuklar şu olumsuz durumları yaşayabilirler:  Yalnız kalma, geceleri kâbus görme ve  tuvalete gidememe korkusu.

Teknolojinin Zararlı Etkileri Var Mıdır?

Aşırı kullanımın neden olduğu teknik bağımlılık, teknik bir ürüne ulaşılamadığında kişiyi dezavantajlı ve dolayısıyla rahatsız hissettiren bir durumdur. Yüksek teknoloji bağımlısı çocuk internette video izlemediğinde, bilgisayarında oyun oynamadığında veya tabletini kurcalamadığında kendini mutsuz hissedecektir. Çocuklara her zaman teknik ürünler sağlamayın ve bunun yanlış olduğunu bilerek bu yüzden çeşitli kısıtlamalar koymanız gerekiyor. Ancak bu kısıtlamalarda geç kalınması çocukların mutsuz olmasına yol açar.

Fiziksel Sorun

teknolojinin zararları sadece duygusal ve zihinsel engellerle sınırlı değildir. Sorunun bir de fiziksel yönü var. Bir bilgisayar veya tablet kullanarak yanlış oturma pozisyonunda uzun süre TV izlemek aşağıdaki dezavantajlara sahiptir:

  • Görme sorunları
  • Boyun ağrısı
  • Vücudun iskelet yapısındaki bozukluklar
  • Kollarda, ellerde ve parmaklarda uyuşma

Yürüme, koşma, zıplama ve fiziksel oyunlar gibi kas gelişimini destekleyen aktivitelere zaman ayıran bir çocuğun fiziksel gelişimi teknik açıdan etkilenebilir. Bu gibi durumlarda yeterli kaloriyi yakmayan çocukların aşırı kilolu olma riski olduğunu unutmayın.

Teknolojinin Zararlı Etkileri Var Mıdır?

Teknoloji tehlikeleri, aşırı kullanımdan kaynaklanmayan gizli tehditleri içerir. Çocukların ilgi duyduğu teknolojinin genellikle internete bağlanabilme yeteneği olduğu düşünüldüğünde, dış tehditlerin de dikkate alınması gerekir.