Teknolojinin Ortaya Çıkardığı Sorunlar ve Zararları

/ 4 Ocak 2019 / / yorumsuz
Teknolojinin Ortaya Çıkardığı Sorunlar ve Zararları

Teknoloji olmadan modern hayatı hayal etmek artık çok zor. Teknoloji bizi her yerde çevreliyor; işte, evde, sokakta…Gün geçtikçe de ilerlemeye devam eden teknoloji, hayatı kolaylaştırdığı gibi beraberinde bazı zararları da getiriyor. Artık hayatımıza her alanına girdi ve bundan sonrası da çıkması imkansız olduğu gibi, daha da fazla etkileşim içinde olacağımız kesin. Tabi her ne kadar teknolojik gelişmelerin sevindirici olduğunu düşünsekte, teknoloji sorunları da beraberinde getirdi. Bu zararları insana, çevreye ve doğayadır.

Teknolojinin İnsana Verdiği Zararlar

Özellikle bu konuda en çok dikkat çeken televizyon, tablet, bilgisayar ya da cep telefonudur. Bunlarında dışında hayatımızı kolaylaştıran her türlü teknolojik aletlerde elbette yararlı fakat bununla beraber zararları da olmaktadır. Genel anlamda teknolojinin ortaya çıkardığı sorunlar yani zararlarından bazıları şöyledir:

 • Obezite hastalığı
 • Yoğun radyasyona maruz kalma
 • Uyku problemleri
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • Ahlaki problemler
 • Bağımlılık
 • Kalıtsal Rahatsızlıklar
 • Toplumsal çöküntü
 • Sosyal Soyutlanma
 • İşsizlik

Görüldüğü üzere aslında bu listeyi tek tek ele alırsak daha da uzayacaktır. Artık insanlar teknolojinin olmadığı bir hayata dönüşü imkansızdır. Dolayısıyla sadece insan hayatına değil aslında çevreye yani doğaya zararı oldukça fazladır.

Teknolojinin Doğaya Verdiği Zararlar

Teknoloji sayesinde tahmin edebileceğinizden çok daha fazla, doğaya büyük hasar verdik. Bunların en önemlisi tabi ki küresel ısınmadır. Küresel ısınma sayesinde artık kış mevsimimiz kış gibi değil, yaz mevsimimizde normal bir yaz mevsimi gibi değil.

Nüfusun hızla büyümesi ile beraber gıda ihtiyacı da artıyor. Dolayısıyla tarım teknolojisinde kullanılan ilaçlar ve gübreler sayesinde ürünler çabuk gelişiyor, fakat toprağın verimi zamanla azalıyor. Birçok fabrika; teknoloji, iş sahası ve üretim gibi görülse de, atıkları sayesinde doğa zarar görüyor. Kullandığımız araçlar, nükleer santraller, radyoaktif maddeler, tıbbi ilaçlar vs. gibi daha birçok teknolojik üretimler faydalı gibi görülse de perde arkasında doğaya zarar veriyor.

Maalesef ki insanlar; ne kadar gelişiyoruz, artık her şey çok kolay, dijital dünyadayız, modern teknolojik hayattayız gibi söylemlerle kendini mutlu ettiğini düşünse de yavaş yavaş çöküntüye yol aldığımızı da unutmamak gerekir. Teknoloji geliştikçe, teknolojin ortaya çıkardığı sorunlar da devasa şekilde artacaktır. Bunu asla unutmayın!

Tavsiye

Sistit Nedir