Sony Giyilebilir Klima İle Serinleme Devri Başlıyor

/ 3 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Sony Giyilebilir Klima İle Serinleme Devri Başlıyor

Sony Giyilebilir Klima İle Serinleme Devri Başlıyor 

Giyilebilir teknoloji başta akıllı saat ve akıllı bileklikler yoluyla hayatımızda önemli bir yer işgal etmeye başlıyor. Teknoloji devi Sony firması da giyilebilir teknoloji alanında sıra dışı bir yenilikle karşımıza çıkıyor. Firma bu kez de Reon Pocket adında giyilebilir bir klima üretti.  

Açık Havada Çalışanlar İçin Serinletici Çözüm  

Yaz mevsiminin aşırı sıcak günlerinde özelikle açık havada çalışmak birçok kişi için oldukça zor bir durum. İşte, dışarıda çalışmak zorunda olan insanların serinlemesi için bir çözüm arayan Sony, ürettiği bu yeni cihaz sayesinde önemli ölçüde bir çözüm buldu. Bu yeni giyilebilir klima, özel bir fanila içerisinde boyun kısmına takılarak kullanılabiliyor. Peltier etkisi ile de hem soğutma hem de ısıtma işlemi gerçekleştiriliyor.  Peltier Etkisi Nedir?  Aralarındaki sıcaklık farkı ve ısı transferi sayesinde iki yüzey arasında elektriksel bir gerilim kuvveti meydana gelmesi sonucu oluşan etkiye Peltieretkisi denir. Elektrik akımı meydana getirmeleri amacıyla bağlanan iki iletkene voltaj yükü uygulanır. Bu iki iletkene ait bağlantılar üzerinden geçen akım sayesinde zamanla ısı uzaklaştırılır ve soğutma işlemi gerçekleşir.  

Reon Pocket İki Farklı Modele Sahip Olacak  

Yaklaşık 2 saat pil süresi vadeden Sony Giyilebilir Klima, USB-C bağlantısına sahip olup iki saat içerisinde şarj edilebiliyor. Reon Pocket adlı bu cihaza, Android ve iOS uygulamaları sayesinde ulaşım sağlamak mümkün. Ayrıca, cihazın Standart ve Lite şeklinde iki farklı modeli bulunuyor. Reon Rocketklimanın daha uygun fiyatlı lite modeli, yalnızca uygulama üzerinden aktif hale gelebiliyor. Standart model, hava akış hızını kontrol edebiliyor. Daha sonra yayınlanması beklenen bir güncelleme ile birlikte giyilebilir cihazın otomatik olarak çalışma özelliği kazanması da bekleniyor.  

Hem Soğutma Hem Isıtma Görevi Yapıyor 

Sony tarafından aktarılan bilgilere göre Reon Pocket, insan vücudunun yüzey sıcaklığını yaklaşık 13 derece düşürebiliyor. Sony Giyilebilir Klima’nın asıl amacı soğutma olsa da Reon Pocket kış mevsiminde de ısıtma amacıyla kullanılabilecek. Cihazın, kış modunda yaklaşık 8 derece sıcaklık artışı sağlayacağı ifade ediliyor. Sony’e ait Crowfunding Platformu First Flight üzerinden sipariş edilebilen giyilebilir klima fiyatı ise model ve fanila sayısı isteğinize bağlı olarak 117 dolar ile 175 dolar arasında değişiyor. Sony Giyilebilir Klima şimdilik sadece Japonya’da satışa sunuluyor. İlerleyen zamanda oldukça rağbet göreceği tahmin edilen ürünün Japonya dışında ne zaman satışa sunulacağı ise şimdilik merak konusu. 

Tavsiye

Odanızda Telefon Bulundurmayın