Orta Düzeyde Laptop Bilgisayar Nasıl Olmalı Kaç TL’dir

/ 1 Ocak 2019 / / yorumsuz
Orta Düzeyde Laptop Bilgisayar Nasıl Olmalı Kaç TL’dir

Teknolojik cihazlar giriş seviyesi, orta seviye ve üst seviye olmak üzere genellikle 3 sınıfa ayrılırlar. Bu sınıflar cihazın fiyatını ve performansını ayırmak için kullanılıyor. Dizüstü bilgisayarlar yani laptoplar içinde aynı durum söz konusudur.

Giriş seviyesi laptoplar genellikle ofis işlemlemleri basit tabanlı metinler oluşturma sunum dosyalarını düzenleme ve internet üzerinde gezinme gibi standart işlemler için kullanılmaktadır. Orta seviye bir laptop bilgisayar ise genellikle yukarıdaki belirttiğimiz işlemleri daha yüksek seviyede karşılar ve video tabanlı oyunları çalıştırma yine biraz daha üst seviye grafiksel ve benzer masaüstü programları kullanmanızı sağlamaktadır.

Orta seviye laptop bilgisayarın maddi değeri 1500 – 2500 TL arasında değişmektedir. Cihazın değerini belirleyen en önemli etkenler işlemci ve ekran kartı gibi donanımsal özellikleridir.

Orta düzeyde laptop bilgisayardan verim almanız için ekran kartı paylaşımsız bir cihaz tercihi yapmanız mutlaka önerimizdir. Şöyle anlatalım cihazınızın 4 GB belleği bulunuyor ve paylaşımlı bir ekran kartına sahip bir cihaz, cihazımızda yüksek çözünürlüklü bir video açsak bile ekran kartı sistem belleğinden değer çalacak ve cihazınız hızlı ısınacak dolayısıylada bilgisayarınız donmaya başlayacaktır.

İşlemci seçeneği olarak mutlaka İntel Core i3 ya da bütçenize göre i5 işlemcili bir cihaz satın alabilirsiniz. Laptopun ekran büyüklüğü yine fiyatını azda olsa belirleyen bir etkendir genellikle 15.6 inç ekran boyutuna sahip olmaktadırlar ancak bu değer değişiklik gösterebilir. Ekran çözünürlüğü yine fiyatına etken eden bir özelliktir ancak yeni cihazlarda giriş seviyesi segmentinde yer alan bilgisayarlar bile FullHD ekran çözünürlüğüne sahiptirler.

Orta seviyede bir laptop bilgisayarda yüskek düzeyli bir oyun deneyimi beklemek olmaz ancak yinede sorun yaşamadan daha düşük çözünürlüklerde oyun oynayabilirsiniz. Ama bunun için ısınma sorunu olmayan bir laptop satın almanız gerekiyor bunun için alüminyum kaplamalı bir bilgisayar tercih edebilirsiniz.