Önemli İcatların Tanınmayan Mucitleri

/ 13 Ocak 2019 / / yorumsuz
Önemli İcatların Tanınmayan Mucitleri

Bir konu hakkında uzun yıllar çalıştıktan sonra bir icat çıkaranlar arasında önemli olanlar insanlar tarafından da bilinirler. Ancak bu durum bazen yanlış bilgilerin doğruymuş gibi kulaktan kulağa söylenmesiyle günümüze kadar gelmiştir. Bununla birlikte çoğu zaman icadı yapan değil de popüler hale getiren kişi de icadın gerçek mucidi sanılır.


Charles Goodyear

Kendisini plastik işlerine adamış olan Charles Goodyear plastikten pek çok şey üretmiş. Öyle ki bunlar arasında yağmurlu havalarda kullanılması için yağmurluk dahi varmış. Ancak son icadı kendisini ünlü yapmaya yetmemiş. Bugün modern arabalarda kullanılan lastikler Charles Goodyear tarafından bulunmuş.


Edwin Drake

Yakıt ihtiyacı için 1800’li yıllarda çok farklı seçenekler kullanılıyordu. Ancak Edwin Drake kayaların arasından yer altından çıkan siyah bir sıvının yanıcı olduğunu fark etti ve bir kuyu açarak bu sıvının çıkarmaya başladı. Ancak patentini almayı akıl edemedi. Bugün kullanılan petrol kuyularının ilki Edwin Drake tarafından açıldı.


Douglas Engelbart


Modern bilgisayarlarda kullanılan fareyi ilk olarak 1963 yılında Stanford Araştırma Enstitüsünde çalışan Douglas Engelbart üretti. Ancak bu icat Apple’ın kendi bilgisayarlarında kullanmaya başlamasına kadar popüler olmadı. Bugün çoğu insan fareyi Apple’ın icat ettiğini düşünmekte.T


Tim Berners-Lee


Bir bilgisayar mühendisi olan Lee bugün herkesin kullandığı World Wide Web kavramını yani www’yu bulan kişidir. 1989 yılında bulduğu bu kavram sadece 50 milyon dolar gibi küçük sayılabilecek bir servete sahip olmasını sağladı ancak adını popüler bir hale getirmeye dahi yetmedi.

Tavsiye

Avokado Yüz Maskeleri