Kredi Kartı Limiti Nasıl Öğrenilir?

/ 16 Ekim 2019 / / yorumsuz
Kredi Kartı Limiti Nasıl Öğrenilir?

Çoğu birey, kredi kartı limiti nasıl öğrenilir ya da kredi kartı limiti nasıl belirlenir şeklinde internet üzerinden aramalar gerçekleştirmektedir. Bu sebepten dolayı bu yazımızda kredi kartı limiti hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Kredi kartı limitleri kesinlikle standart olarak belirlenmiyor. Aynı bankadan aynı anda kredi kartı çıkarmak isteyen 2 bireyin limitleri, pek çok faktöre göre değişkenlik gösterebilmektedir. Şimdi bu limitin değişkenlik göstermesinde etkili olan faktörleri açıklayalım.

Gelir

Bireyin kredi kartı sahip olmasındaki en önemli etken gelir olmaktadır. Kredi kartı limitleri gelire göre belirlenmektedir. İlk sene, kredi kartı limiti gelirin maksimum 2 katı olacak şekilde belirlenmektedir. Fakat, bu her zaman böyle olacak diyemeyiz çünkü finansal kategorideki geçmişiniz ve sicilinizde bu konuda önemli etmendir.

Kredi Notu

Finansal geçmişe değinmişken, kredi notu şüphesiz bir hayli önem arz ediyor. Çünkü, kredi notunuz geçmiş dönem borçlarınızı ve ödeme alışkanlıklarınızı bankaların gözü önüne seriyor diyebiliriz. Bankalarda müşterilere sunduğu kredi kartı ve kredi gibi hizmetleri bu puana göre değerlendiriyor.

Çoklu Kart Kullanımı

Eğer aynı bankada birden fazla karta sahipseniz, limitinizi toplu olarak baz almanız gerekmektedir. İki ayrı kartınız olduğunu farz ettiğimizde, kartlarınızda 2 ayrı limit kesinlikle belirlenmiyor.

Farklı Bankanın Farklı Limit Belirlemesi

Bankalar, kredi geçmişinize göre farklı kararlar kılabilirler. Bir bankada yüksek kredi kartı limitiniz olabilirken diğer bankada ise daha düşük bir limite sahip olabilirsiniz.

Her bireyin toplam bir limiti bulunmaktadır. Yani siz 3-4 bankadan farklı farklı kartlara sahip olsanız bile, belgelenebilir gelirinizden asla 4 kat fazla limite sahip olamazsınız.

Kredi Kartı Limiti Arttırma

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ilk yıl kredi kartı limitiniz maaşınızın en fazla 2 katı olacak şekilde belirlenir. Fakat, doğru kullanım ve düzenli ödemeler yapmanız durumunda geliriniz de baz alınarak limitiniz artış gösterebilir. Fakat artış dahi olsa da, kredi kartı limitiniz en fazla gelirinizin 4 katına kadar yükseltilebilmektedir.

Kredi Kartı Limiti Düşürme

Kredi kartlarında limitler arttırılabildiği gibi, düşürme talebinde de bulunabilirsiniz. Limit düşürme talebinizi bankanızın çağrı merkezi aracılığı ile ya da şube vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz.