İsviçre Saatleri Neden Bu Kadar Meşhur

/ 23 Kasım 2018 / / 1 Yorum
İsviçre Saatleri Neden Bu Kadar Meşhur

Günümüz de bir kişiye saatler nerede yapılıyor diye bir soru yöneltir isek büyük ihtimal İsviçre cevabını verecektir. İsviçre saat üretiminde Dünya’da 1 numaralı ülkelerden birisidir. Peki, neden bu kadar ünlüdür? Neden bu kadar pahalı? Bu saati meşhur yapan nedir?

İsviçre Saatçiliği

İsviçre, günümüz de en meşhur saatler yapılan ülkedir. Genellikle bu saatlerin onay işaretleri bulunmaktadır, orijinalliği buradan anlaşılmakta. Saat üretir iken en özenilmiş ve yüksek kalite ürünlerden üretildiği için İsviçre Saatleri yüksek fiyatlara satılmaktadır. Ayrıca bu saatler ömrünüz boyunca kolunuzda durabilmektedir. Yüksek kalite olması nedeniyle ömürleri çok uzun süren bu saatler aksesuar trendi olarak nitelikle dirilemez.

Tarihte İsviçre Saatçiliği

Aslında bu saat çılgınlığının ilk adımı “Jura” bölgesine göç eden çiftçiler tarafından başlatılmıştır. Bu çiftçilerin yüksek kalitede saat parçaları ürettiği de sık sık anlatılır. İsviçre vatandaşları, çetin geçen kış ayları nedeniyle pek de dışarıya çıkamıyorlardı. Genellikle insanlar evlerine hapis olurdu. Bu çiftçiler ise anlatılanlara göre, çetin aylarda çıkamadıkları için mekânlarında saat parçaları ürettikleri sık sık söylenmiştir. İsviçre’de çıkan saat devrimi bu çılgınlığın devam etmesine ve bu bilgilerin asırlar boyunca aktarılmasına, yüksek kalite kol saatleri üretmesine neden olmuştur. 1601 Senesinde kurulan ilk Cenevre saat yapımı loncası, İsviçre’nin Dünya saatçiliğinde önemli adımlar atmasına fayda olmuştur. 1704 Senesine gelindiğinde İsviçre dünya saatinde o kadar popülerleşmişti ki artık saat yapımı, satımı İsviçre için ekonomi egemenliği altına toparlanmıştı. İsviçre artık Dünya’da saatlerin kralı konumuna gelmişti. Saatler yerli üretim ve seri üretime geçirilmişti İsviçre’nin vatandaşları yılda 2.000.000’a yakın saat üretiyordu Avrupa’nın 1800 senesin de sanayileşme dönemine girmesi ile artık İsviçre saat lideri konumundaydı. İsviçre endüstrisi 1962 senesinde ilk su geçirmez Rolex’i üretti. Artık İsviçre için yeni bir inivasyondu, bir süre sonra İsviçre artık tamamıyla lider konumdaydı. Günümüz de İsviçre saat konusunda liderliğini koruyan ülkelerden birisidir.

İsviçre Saat Markaları

Chopard, Longines, Breguet, Audemars Piguet, Tissot, Vacheron Constantin, IWC, Swatch, TAGHeuer, Jaeger-LeCoultre, Omega ve Rolex

İsviçre Saatleri Neden Bu Kadar Meşhur (1 Yorum)

  1. İsviçre saatleri gerçekten de çok kaliteli… Kaliteli ama satın almak ne mümkün 🙂 Yazınızı okuduktan sonra üstte reklamlara tıkladım. Bir baktım en düşüğü xxx dolardan başlıyor 🙂