İphone’larda ön bellek(ram) temizleme yapma

/ 12 Temmuz 2019 / / yorumsuz
İphone’larda ön bellek(ram) temizleme yapma

Dünyanın en önde gelen teknoloji markası Apple’ın telefonları ,büyük bir çoğunluk tarafından tercih edilen iletişim araçlarıdır. Bu seri her ne kadar kusursuz gibi görünse de kullanıcılar tarafından birkaç olumsuz detay saptanmıştır. Bunlardan en çok dile getirileni hafıza yani ön bellek temizliğidir. İphone  Ram temizleme işlemi Android telefonların aksine çok daha meşakatli ve zaman isteyen bir işlemdir. Ön bellek temizliği, işletim sisteminin daha verimli ve hızlı olmasını sağlar. Diğer bir değişle temizlenmeyen bellek telefonu yavaşlatabilmektedir.İphone reboot işlemi nasıl yapılır?Bu özellik serinin hemen hepsinde bulunan adeta kurtarıcı niteliğinde bir özelliktir. İphone kullanıcıları için Ram temizleme işlemi en kolay bu yöntemle yapılabilmektedir. Reboot işlemi serinin hepsinde yer alıyor dedik ancak en düşük İphone 4 serisinden başlamaktadır. Daha eski modellerde ne yazık ki işe yaramamaktadır. Bu işlemi yapmak ise çok basittir. Telefonu kapatmaya gerek kalmadan bir dokunuşla halledilebilmektedir:

  • İlk olarak eğer telefon ekranınız kilitli ise bu işlemi yapmak için kilidi açık vaziyete getirmeniz gerekir. Daha sonra telefonunuzun Power tuşuna basılı tutup gelen ekranda herhangi bir seçeneğe tıklamadan güç tuşuna basmayı bırakmanız gerekir. 
  • Şimdi açılan menü kapanana kadar Home tuşuna basılı tutmalısınız. Böylece Reboot işlemini başarıyla başlatmış olacaksınız.
  • Bu işlemden sonra ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Ancak unutulmamalı ki bu yöntem İphone 4 ve üstü modeller için geçerlidir. Eğer daha eski bir modele sahipseniz bu yöntem maalesef işinize yaramayacaktır.

Yeniden başlatma(restart) yöntemi ile Ram temizlemeSadece iphone ve İOS sistemi değil Android sisteminde de en çok kullanılan Ram temizleme işlemidir. Bu yöntem de yine uygulaması çok basit ve etkili sonuçlar veren bir yöntemdir. Genelde tüm telefonlarda aynı basamaklar ile yapılmaktadır. Bunun yanında birkaç küçük farklılıklar da olabilir. 

  • Telefonların güçü tuşu dediğimiz yani açma/kapama tuşuna basarak gelen menüden yeniden başlatma sekmesine tıklamak yeterli olacaktır. Bu kadar basit bir işlemle Ram içindeki gereksiz tüm dosyaları silerek telefonu adeta uykudan uyandırırsınız. 
  • Bu yöntemi sadece ön bellek temizliği için değil ayrıca, kasma ve donma problemleri,çabuk ısınma, ekran geçişleri problemleri, internete girmede yavaşlama ve takılı kalma gibi sorunlar için de kullanılmaktadır. 

Ram yani ön bellek temizliği için bu iki yöntemi de uyguladığınız halde yine de düzelme olmuyorsa telefonu garanti servisine veya yetkili bir servise göstermek faydalı olacaktır. Bu yöntemler genellikle işe yarar ancak telefonunuzun markası ve modeli de bu durumu etkiler. Telefonunuzun marka ve modeline göre bu adımları izleyerek Ram temizliği yapabilirsiniz.