İnternetin Zararları Nelerdir

/ 18 Eylül 2020 / / yorumsuz
İnternetin Zararları Nelerdir

İnternet çağı haline gelen dünyamızda internetin yararları olduğu kadar zararlı yanları da mevcut. İnterneti nasıl kullandığınız ile bağlantılı olan internet kullanımlarınız aynı zamanda çocuklarınıza da örnek teşkil etmekte. Bu açıdan çocuğunuzun yanında hangi sitelere neden girdiğinizi açıklayınız. Gizlemeniz daha kötü sonuçlar doğurabilir. Çocuklarınızın internette ve sosyal hesaplarında kesinlikle telefon numarası, ev adresi ya da hesaplarının şifrelerini kimse ile paylaşmamaları gerektiği konusunda özel ve kişisel bilgileri paylaşmamaları gerektiğini iyice anlamalarını sağlayınız.

Çocuğunuza internet konusunda taviz vermeyin özellikle sosyal hesapları varsa hangi sitelerde gezinti yaptığını ve kimlerle arkadaşlık yaptıklarını kontrol ediniz. Ve internet kullanımında sınırlama getiriniz. Fazla internet ortamında dolaşmasın a müsaade etmeyin. Arada bir olsa da bilgisayarında hangi sitelerde aramalar yapmış kontrol ediniz. Bu şekilde çocuğunuzu kontrol altında tutmuş olacaksınız. Tehlikelere karşı uzaktan koruyarak tepki çekmemeniz gerekiyor. Yasak olan her şeyi yapmak istemesi an meselesi o açıdan uzaktan kontrol etmeniz çocuğunuza olan yaklaşımını olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuğunuz akıllı telefon kullanıyor ise bu konuda da çok dikkatli olmalısınız. Artık akıllı telefonlar birer bilgisayar görevi yapıyor. Çocuğunu görmeden kimlerle iletişim halinde neler yapıyor bunları kontrol ediniz. Bunları yaparken dikkat çekmemeye özen gösterin. Aynı zamanda çocuğunuza yasak olan her şeyi sizde yapmamalısınız. Unutmayın ki siz anne baba olarak örnek teşkil ediyorsunuz. Ebeveyn kontrolü yazılımları kullanın gerek ücretli gerekse ücretsiz olarak kullanımları mevcut bunları indirerek tehlikeli sitelere girmesini önleyebilirsiniz. İnternet ortamındaki paylaşımlarında kısıtlama getiriniz. Özel hayatını sosyal medya ortamında çok fazla paylaşılması tehlikeli durumlar olduğunu anlatınız. Her şeyi açık ve net olarak paylaşmalısınız ki çocuğunuz sizin ile samimi olarak her konuda paylaşım ve iletişim kurabilmeli.