İnternet Sansürleri İşe Yarıyor Mu?

/ 27 Aralık 2018 / / yorumsuz
İnternet Sansürleri İşe Yarıyor Mu?

İnternet sansürü en yeni sansürlerden biri olup internet üzerinden bilgilere erişimi ve bilgi paylaşımına el koymak, denetim altına almak amacıyla oluşturulmuş bir sansürdür. İnterneti kontrol etme imkanına sahip herkes tarafından uygulanabilen internet sansürleri erişimi ve bilgi alış verişini kısıtlar hale gelmiştir. İnternet sansürü genel olarak yasağı ilke edinmiş bir oluşumdur. İstemediği herhangi bir bilgiye ulaşımı engellemek için kullanılır. Yöneticiler, müdürler, hükümet organları ve devlet gibi yetkili kişiler tarafından kendisine göre olumsuz gördüğü bir şeyi yasaklamak anlamına gelmektedir. Bu tür sansürlerin engellenmesi için internette hatırı sayılır yeri olan Google çalışmalar yürütmüştür. İnternet sansüründe en önemli olumsuz sonuç uygulanan ülke kullanıcılarının sosyal hayatını da kötü etkilemektedir. Sadece etrafımızda olup biteni ve bize söylenenleri bildiğimizi düşündüğümüzde bile faydalı bir şey olmadığını görüyoruz.

İnternetin genel olarak sansürlü olduğu ülkelerin diğer ülkelerle ilişkisine baktığımızda daha içe kapanık ve kendi hallerinde olduklarını görmekteyiz. Ülkemizde 2011 yılında meşrulaştırılan ama öncesinde de uygulanan internet sansürleri son günlerde daha da artar hale gelmiştir. En büyük örneği ise Wikipedi gibi büyük bir bilgi kaynağının ülkemize kapalı olmasıdır. Bu açıdan baktığımızda uygulanmış olan internet sansürü bizim bilgi almamızı yasaklamış durumdadır. İstediğimiz bilgiye yasak olduğu için ulaşamıyor ve hatta bir çok araştırmayı sonuçlandıramıyoruz. Elbette ki internet gibi bir oluşumun bir çok çözümü vardır. Kullanılan programlar, uygulanan yöntemler bizim yasaklı olan sitelere giriş yapabilmemizi sağlamaktadır. Bu yasağı delmek belki de insanın en doğal hakkıdır. Zamanında haberleşme ağlarının büyük kısmını oluşturan Twitter’a da ülkemiz sınırları içinde internet sansürü uygulanmıştı. Sadece bununla da kalmayıp YouTube gibi bir platform bile ülkemize yasaklanmıştı. Ama bilgi almak isteyen bu işi kafasına koymuş kişileri engellemeye yetecek bir uygulama değildir.

VPN gibi uygulamalar ve DNS değiştirmek gibi yöntemlerle yasaklanan, internet sansürü uygulanan sitelere erişim sağlanmıştır. Yani açıkçası yolunu ve yöntemini bilen kişiler için internet sansürleri pek de bir işe yaramıyor. Ama bu zararlı bir uygulama olduğunu da değiştirmiyor tabii ki.