İnternet Alışkanlıklarımızı Yok mu Ediyor? 

/ 8 Ağustos 2022 / / yorumsuz
İnternet Alışkanlıklarımızı Yok mu Ediyor? 

İnternet Alışkanlıklarımızı Yok mu Ediyor?

İnternet Alışkanlıklarımızı Yok mu Ediyor?  İnternetin son yıllarda hızlıca yayılması ile birlikte gündelik yaşamımızdaki alışkanlıklarımızda zaman zaman değişimler meydana gelmektedir. Sorusunda internetin hayatımızda hızlıca yayılması ile birlikte gündelik alışkanlıklarımızın değişmesi farklı şekillerde olur. Bunlardan bir tanesi internet günlük yaptığımız alışkanlıklarımıza engel olur.

Örneğin; her gün yatmadan yarım saat kitap okuyup yatan bir çok insan şimdilerde kitap okumak yerine telefonu eline alıyor ve kendini kaptırıp telefon elinde uyuya kalır . Böylelikle kitap okuma alışkanlığı yavaş yavaş internet nedeni ile yok olmaya başlar. Bununla beraber yine sabah sporları ya da sinema kültür gezileri gibi bir çok aktivite yerini internet bağımlılığına çevirebilir.

İnternet Alışkanlığını Değiştiren Yöntemler

Sorusunda yine internetin alışkanlıklarımızı değiştiren diğer bir yöntemi ise farklı alışkanlıklara yönlendirmek ile ilgili olur . Eskiden yatmadan kitap okuyan kesim şimdi yatmadan bir sosyal medya gezintisi yapmayı tercih edebiliyor. Ya da internette yeni arkadaşlar edinip onlar ile konuşmak, mesajlaşmak, fikir alışverişi yapmak, farklı görüşleri karşılıklı paylaşmak gibi uzun uzadıya telefon başında ya da internet başında zaman harcayabilir. Zamanla da bunlar yeni alışkanlıklara dönüşebilir . Her gece yatmadan sosyal medyaya bakmak ya da her gün kim ne paylaşmış diye bakmak, kim kimin fotoğrafını beğenmiş, yorum yapmış gibi bir çok şey ile zaman harcayarak alışkanlıklarımızın zaman ile değişmesini sağlar.

İnternet Alışkanlığı Nasıl Yok Edilir?

 İnternet alışkanlıklarımızı yok mu ediyor? Sorusunda internetin alışkanlıklarımızı değiştirmesi ile beraber yaşama kalitemizi ve yaşam alışkanlıklarımızı da değiştirdiği çok açık bir gerçektir. Zamanla internet sosyal yaşamımızı, alışkanlıklarımızı, aile yaşamımızı bile etkilemektedir . İnternetin bu kadar yayılması ile beraber yeni alanlar, yeni programlar ve uygulamalar ortaya çıkmaktadır . Bunlarda zamanla çoğalmakta ve hayatımızı etkilemeye ve değiştirmeye devam etmektedir.

İnternet Alışkanlıklarımızı Yok mu Ediyor? İnternetin Yarattığı Etkiler

İnternet alışkanlıklarımızı değiştirirken kimi zaman olumlu kimi zaman ise olumsuz etkiler yaratır. Örneğin; eskiden ailede çocuklar çok televizyon izler diye uyarılırlardı, şimdilerde internette çok zaman harcamak zararlı uygulamalara girmek ailelerin çocuklarını sürekli uyarmasına sebep olur. Bazı internet uygulamaları zararlı alışkanlıklar edinmemize sebep olurken kimisi ise daha da kendimizi geliştirmemize yardımcı olur. Burada önemli olan interneti doğru bir şekilde kullanmaktır. İnterneti doğru kullanarak yeni güzel alışkanlıklar da kazanabiliriz . İnternetten kitap okuyabilir, ders çalışabilir, yeni yerler keşfedebiliriz. Özellikle internet bu kapsamda yeni birçok uygulama ile engelliler için sesli kitap okuma, yeni bilgiler edinme gibi bir çok alışkanlık kazanmamıza da yardımcı olabilir.

İnternet alışkanlıkları hayatımızı bu denli etkilerken bizim yapmamız gereken internetin hayatımızda eğitici öğretici olarak kullanılmasını sağlamak, doğru uygulamaları doğru şekilde kullanmaktır. Bu şekilde kullanım ile internet alışkanlıklarımızı doğru yönde değiştirir ve hayatımıza pozitif katkılar sağlar. Öğrenmemize ve gelişmemize katkı sağlar. Yeni ve güzel alışkanlıklar kazanmamızda bize destek olur.

Tavsiye

Covıd-19 Vücudu Nasıl Etkiler