Hayat Koşullarında İnternet Olmasa Ne Olurdu? 

/ 12 Ağustos 2022 / / yorumsuz

Hayat Koşullarında İnternet Olmasa Ne Olurdu? 

Hayat Koşullarında İnternet Olmasa Ne Olurdu? Şu anda hastanelerden randevu alırken bile internet kullanılıyor, hastanede yapılan işlemler internet  aracılığı ile gerçekleştiriliyor, kamu ve özel hastanelerde hastalara ait sağlık ile ilgili bilgiler internet üzerinden toplanıyor. İnternet sadece sağlık sektöründe değil bütün sektörler için de önemli bir yer kaplar.

İletişim Çok Zor Olurdu

İnternet keşfedilmeden önce insanlar kimseyle telefon veya teknolojik diğer aletler yardımı ile görüntülü görüşme yapamazdı. Aslında eski dönemlere bakılırsa Flashresim yardım olmadan insanlarla iletişim kurmak oldukça zor bir durumdu. İnsanlar dilediği anda istediği kişiye ulaşamamışlardır. İletişim alanında teknolojik olarak büyük bir sorun vardı.

Birkaç mil ötede veya dünyanın diğer ucundaki kimseye ulaşmaya çalışmak; zor bir durumda olduğumuzda, yardım istemek bizim için zordu. İnternet olmasaydı insanlar bilgiye ulaşamayacak ve sosyal anlamda fikirlerini ifade etmek zorlaşacaktı. Eğitim alanındaki zayıflıklar nedeniyle halkın önemli bir kısmı cahil kalmış olacaktı.

Devlet Kurumları Daha Yavaş işlerdi

Bugün bile dünya devletlerinin kurumları yavaş işliyor. İnternet sayesinde bu biraz daha hızlı seviyede ama tam yeterli dereceye sahip değil. İnternetten önce bazı bilgiler kaydedilemiyordu ve bir yangın durumunda dosyalar bozulabilir, tekrar erişilemez hale gelebilir ve potansiyel olarak milyonlarca dolar kaybedilebilirdi.

Dil Öğrenmek Kolay Olmazdı

Eskiden yabancı dil öğrenmek eğitim açısından teknolojik gelişmeler olmadığı için daha zordu. İnsanlar günlerce, aylarca dil kurslarına gitmek ve daha yüksek ücretler ödemek zorunda kaldılar. Markanın bir şikâyeti varsa veya dolandırıcılığı bildirmek isterse bu mümkün değildi.

Hayat Koşullarında İnternet Olmasa Ne Olurdu? Sağlık Sektöründe Gelişme Olmazdı

Bugün internetiniz varsa, sağlığınız yerindedir. İnternet, tıp ve teknolojiyi ilerletmiş, rekabet ortamını iyileştirmiş ve insanların hastane ve doktor aramasını ve bilgi edinmesini kolaylaştırmıştır. Tıp dışında internet bu sektörlerin demokrasi, eğitim ve adalet açısından gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır. Günümüzde internet, mahkeme kararlarının öğrenilmesi, bilgiye ve diğer haklara erişimin çok daha kolay ve hızlı hale getirilmesi için en etkili araçlardan biridir.

Bilgiye Ulaşmak Daha Zor Olurdu

Bugün insanlar istediği bilgiye tek tıklama ile ulaşıyor. Bilgiye ulaşmak için kalın kitaplar, ansiklopediler bitirmesine gerek kalmıyor. Akıllı telefonlar ile istenilen anda bilgiye ulaşmak mümkündür. İnternet olmasaydı, her an istenilen bilgiye ulaşılamazdı. Bilgiye ulaşmak için daha fazla araştırma yapmak zorunda kalınırdı.

Hayat Koşullarında İnternet Olmasa Ne Olurdu? Sosyal Medya Olmazdı

Bugün insanlar sosyal medya sayesinde dostları, arkadaşları, akrabaları ile kolay iletişim halinde olabiliyor. Uzak mesafede yer alan çevresiyle sosyal medya sayesinde sürekli etkileşim halindedir. İnternet olmasaydı sadece konuşabilirdik. Görüntülü arayamazdık, fotoğraf paylaşamazdık.