Hangi AntiVirüs Programını Neye Göre Tercih Etmeliyiz?

/ 1 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Hangi AntiVirüs Programını Neye Göre Tercih Etmeliyiz?

Piyasada yüzlerce farklı antivirüs programı vardır. Peki hangisi neye göre seçeceksiniz, nasıl kullanacaksınız?

Antivirüs programı seçimi gerçekten de önemli bir konudur. Her geçen gün bir yenisi çıkan ve eskilerinin daha ekstra özelliklerle karşımıza çıktığı bu programlar virüslerden korunmak ve kaldırılmasını sağlamak üzere hizmet verir. Her biri küreselleşmiş firmalara ait olduğu için güvenilir olan bu programların en az 20 tanesi çok güvenli ve bilindik olmuştur. Mesela Avast, AVG, Avira, Kaspersky, Eset benzeri çok farklı üreticinin ürettiği program vardır. Bunların her birinin de öne çıkan özellikleri vardır. Hangisini seçeceğinize karar vermek gerçekten de zordur.

İyi Bir Antivirüs Nasıldır?

Oldukça fazla çeşit varken seçici olmak da bir hayli zordur. Bu durumda yapmanız gereken en pratik yol, deneme yanılma yöntemidir. Hem sizin kullanma kolaylığınız hem de piyasadaki güncel virüslere karşı güncel olan bir program olup olmaması önemli tercih nedenleridir. Piyasada bulunan şifreli virüslerin kolayca analiz edilmesini sağlayan ve Sisteminizi asla kasmayan bir program seçmek önemlidir. Çoğu zaman sistemi yavaşlatan ve uzun süre işlem yapmayı engelleyen programlar can sıkabilir. Bu durumda en verimli özellikleri olan Mail Protection, Firewall, Anti phishing benzeri çalışan uygulamalar gibi olması önemlidir. Etkin bir koruma sağlayan ve sorunsuz bir şekilde kullanılan bu sistemler internet üzerinde inceleme raporları açıklanmış biçimde bulunmaktadır.

Antivirüs Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru antivirüs seçimi kullanılabilirlik, güvenlik, kapsam ve korumanın fiyatla birleştiğinde ortaya çıkan seçenekler arasından seçim yapmaktır. Bunun için de deneme yanılma yöntemini denemek idealdir. Ancak birçok kişi ücretine göre antivirüs programı seçmektedir. Bu seçimin yapılması kişisel tercihinize bağlı olmakla birlikte risk almamaktır. Çünkü biraz para vererek bilgisayarınızın daha çok masrafa neden olacak sorunlar yaşamasını önleyebilirsiniz.

Kullanmadığınız uygulamaları, fotoğrafları, videoları ve görselleri sürekli olarak kontrol edin ve kaldırın

  • Antivirüs programınızı güncel tutun
  • Bilgisayarınızın korunmasını sürekli aktif halde tutun
  • Virüsleri kaldırabilme özelliği olan bir antivirüs programı tercih edin.
  • Güvendiğiniz ve bilindik olan markaları kullanın.