Flip Flop Devresi Yapımı

/ 7 Aralık 2019 / / yorumsuz
Flip Flop Devresi Yapımı

Meslek liselerine yeni başlayanlar için basit elektronik devre kurma yöntemi olan flip flop devresi ile en basit şekilde elektrik akımım sağlamayı öğrenmenizi amaçlayan bir nevi performans ödevi olmaktadır. Birçok öğrenci bu basit kurum ve deney ile çok rahatlıkla anlayıp daha da geliştirebilmişlerdir. Eğer sizlerden de bu tarz bir sunum istemiş ise size vereceğimiz yöntem ile rahatlıkla yapabilirsiniz.

Flip Flop İçin Malzemeler Ve Yapımı

Birçok meslek lisesi öğrencisine ilk senelerde kavrama amaçlı verilen bu performans dersi aslında herkesin rahatlık ile yapabileceği bir iş olmaktadır. Ayrıca bu kurulumu öğrendiğiniz zaman direnç konusunu daha rahatlıkla kavrayacaksınız. Öncelik ile yapmanız gereken unsur malzemeleri almanızdır. Flip flop devresi için malzemeler ise; R1,R4 330 volt dirençten iki adet, R2, R3 K dirençten iki tane, C1, C2 100qf -16 volt kondansatörden iki tane, Q1, Q2 BC273 transistörden iki adet almanız gerekiyor. Yada bulmanız gerekiyor olacaktır.

Flip Flop Devresi Yapımı

Bu malzemelerin teminini yaptıktan sonra; trasisitörleri iletkene soktuğunuz zaman ledlerde bir gerilim olmayacaktır. Kurduğunuz düzenekte kondansatörlerden biri daha önce dolacağı için daha önce yanacaktır. Diğeri ise dolumunu tamamlamayı bekleyecektir. Direnç ve kondansatörlere bağlı olarak ışık verme sürelerinde farklılık gösterebilir. Tam doluma bağlı olarak bütün devreler aktif olunca flip flop devresi tamamlanmış olacaktır. İşte yapmanız gereken bu kadar kolay bir devre düzeneğidir. Sizde evde bu düzeneği kolaylıkla yapabilirsiniz