Elektronik Sigaralarda Vergisi Var Mı?

/ 17 Kasım 2018 / / yorumsuz
Elektronik Sigaralarda Vergisi Var Mı?

Elektronik- sigara insanların sigarayı bırakmaları için geliştirilen bir elektronik aygıttır. Sigarayı bırakmada geçiş aşaması olarak görülen elektronik sigara: batarya likit ve atimizler isimli temel parçalardan oluşur. Normal bir sigara içen insanlar karbondioksitti içine çekerken e sigarada ise buharı içine çekerler bu durum e sigarayı daha sağlıklı yapan temel nedendir. Avrupa ve Amerika birleşik devletlerinde yapılan birçok araştırma elektronik sigaranın normal sigaraya göre çok daha az zararlı olduğu ortaya koymuştur. Bu durum e sigaranın gün geçtikte yaygınlaşmasını sağlıyor.

Elektronik sigara ülkemizde serbest mi?

Almanya, Yunanistan, Fransa, Danimarka, Belçika, Bulgaristan gibi ülkeler başta olmak üzere birçok ülkede satışı ve kullanımı serbest olan elektronik sigaranın ülkemizde ne yazık ki satışı yasak. Yasak olmasına karşın denetim yapılmadığı için yasak olmasına karşın amiyane tabirle el altından satışı yapılmaktadır. Çeşitli internet siteleri Facebook grupları ve Instagram gibi platformlarda bu satışlar yapılmakta, yasal olmadığı için haliyle devlet vergi almamaktadır. Bakanlıktan yapılan açıklamada bakanlık bünyesinde bu güne kadar hiçbir firmaya ithalat izni verilmemiştir açıklaması yapılmış.

Elektronik sigaranın zararları

Türk Toraks derneğinin araştırmasına göre e sigara sıvısının içerisinde pek çok zararlı kimyasal bulunuyor, yine dumanında kurşun bakır gibi metalar tespit edildiğini ifade ediyorlar, aynı zamanda patlama riski bulunan e sigara beraberinde pek çok mağduriyet getirdi.

Elektronik sigara fiyatları

Elektronik sigaranın ülkemize Satışı ülkenizde yasak olduğu için piyasayı illegal olarak satış yapanlar beliyor ve fiyatlar satıcı ve kalitesine göre değişirken ortama 50 TL ile 400 TL bandındadır. Ayrıca yine çeşitli yollardan yurt dışından getirebilenlerde mevcuttur not yurt dışından getirilirken yakalandığı takdirde cezai yaptırımı vardır.

Elektronik sigara likitleri

Çeşitli aromalar ve kimyasallardan yapılan likitler yapımı oldukça zor ve bilgi isteyen uzmanlık gereken bir konudur. Satışının yasak olmasından dolayı merdiven altı üretilen likitler oldukça yaygındır. Likit oluşturulurken çok çeşitli aromalar kullanılıyor bunların bazıları şunlardır: Kavun, karpuz, krem şanti, papaya, mango, Türk tütünü, sütlü çikolata, muz, çilek fındık ejder meyvesi gibi yüzlerce aroma bulunmaktadır.