Bilgisayar Neden Mavi Ekran Verir?

/ 2 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Bilgisayar Neden Mavi Ekran Verir?

Genelde Windows bilgisayarlarda görülen ekranın mavi olması çok can sıkıcı bir sorun olarak bilinmektedir.

Bilgisayarın mavi ekran vermesi son derece önemlidir. Çünkü bu hata verildiğinde bilgisayar çalışmaz. Genelde yazılım hatasını işaret eden bu sorun, birçok etkenden kaynaklanabilir. Virüs programları, yanlış ve eksik kurulum yapılan sürücü ve programlar, Ram, harddisk, ekran kartı ya da anakart gibi çok sayıda sorun mavi ekrana neden olabilir. Mavi ekran vermesi son derece sıkıntılıdır ama birçok çözümü de vardır.

Bilgisayarlar oyun oynamak, tasarım yapmak, yazı yazmak ya da zaman geçirmek için çok tercih edilen teknolojik aletlerdir. Birçok parçadan oluşan bu ürünlerde elbette ki sorunlar yaşanması olasıdır. Sorun olması durumunda birçok yazılımsal ya da donanımsal etken sonucu mavi ekran görmenize neden olur. Dilimize de geçmiş olan “mavi ekran vermek” deyimi bir şeylerin yolunda gitmediğinin en büyük işaretidir.

Yazılımsal Sebepler

Yazılımsal sorunlar söz konusu olduğu zaman ilk karşımıza çıkan sorun eksik dosya hatasıdır. Bu hatanın olması genelde eksik dosyanın atlanması ve hatalı kurulmasıyla gündeme gelir. Virüs programlarından kaynaklanan sorunlar da aynı hataya neden olur. Virüsler bilgisayar sisteminizin çökmesine neden olur. Güvenli modda açarak karantinaya aldığınız dosyaları silebilirsiniz.

Bir diğer sorun olan yanlış ve eksik kurulan sürücüler, oluyor. Bu sürücülerin yeniden yüklenmesi ya da onarılması sorunun çözülmesini sağlayacaktır. Bilgisayarda mavi ekran sorunun çözümü için uzman yardımı alabilirsiniz. Muhtemelen son yaptığınız işlemlerden kaynaklanan sorunlar yaşıyor olacaksınız.

Donanımsal Sebepler

Donanımların yanlış yüklenmesi ya da bozuk olması da bu soruna neden olur. Diskiniz bozuksa HD programını kurup sorunu çözebilirsiniz. Ram problemleri de mavi ekran hatalarının görülmesine neden olur. Bellek kullanımının %100 olması mavi ekran hatası verirse muhtemelen raminiz arızalıdır.

Ekran kartları da benzer soruna neden olur. Yüksek çözünürlük isteyen oyunlar ve programlar bu hataların hızla verilmesi için yeterlidir. Herhangi bir şişlik ya da patlak olan ekran kartları bozukluğu nedeniyle PC’de mavi ekran görülebilir.

Son olarak en sık rastlanan sorun olan ana kartın yanması da mavi ekranın nedenidir. Anakartınızın değiştirilmesiyle ortadan kalkacak olan sorunun giderilmesi için mutlaka teknik servisinize danışmalısınız.

Tavsiye

Banyo Tuzunun Faydaları