Android Telefonları Hızlandırmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

/ 9 Ocak 2019 / 48 / 6 Yorum
Android Telefonları Hızlandırmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Android işletim sistemi olan cep telefonu kullananların yaşadıkları en büyük sıkıntılardan bir tanesi, kullandıkları telefonların zamanla yavaşlaması. Android telefonları hızlandırmak için günümüzde pek çok yöntem bu telefon sahipleri tarafından uygulanmakta. Telefonun yavaşlığı gerçekten işletim sistemi kaynaklı ise bir başka deyişle donanımsal bir sorun yoksa bu yöntemler büyük olasılıkla telefonun biraz daha hızlanmasını sağlıyor. Cep telefonu kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu telefonları yap boz tahtası şeklide kullanmamak. Yani günde 20 uygulama yükledikten sonra bu uygulamaları beğenmeyi silmek. Gereksiz uygulama yükleyip kaldırmak telefonunuzu yavaşlatan en önemli sebeplerdendir.

Cep telefonlarından hiç anlamayan kişilerin telefonlarını çok daha uzun süreler sorunsuz bir şekilde kullandıklarını şahit olmuşsunuzdur. İşte bu durumun tek sebebi bu kişilerin telefonlarını gereksiz şekilde kurcalamamaları ve uygulama yükleyip kaldırmamalarıdır.

Cep Telefonunda Boş Alan Açmak

Android telefonları hızlandırmak için yapılması gereken ilk şeyin telefonunuzda yeterli boyutta boş alan yaratmak olduğunu unutmayın. Belleği tamamen dolu olan bir telefonu kullanmak telefonu yavaşlamasına sebep olacaktır. Bu yavaşlık kendisini gerekli duyduğunuz bir anda istediğiniz uygulamayı açamamak veya telefon çalarken anında cevap verememek şeklinde gösterebilir. Whatsapp uygulamasını sıklıkla kullananlar ve bu uygulama aracılığıyla dosya gönderip alan kişilerin telefonları farkında olmadan bu dosyaları depoladıkları için bir süre sonra yavaşlayabilir. Bu yüzden Whatsapp üzerinden aldığınız gereksiz dosyaları silerek Android telefonları hızlandırmak da mümkün olabiliyor. Bununla birlikte telefonunuzda bulunan dosyaları internet üzerine yedekleyerek bu dosyalar telefonunuzda tutmanıza da gerek kalmaz.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Android telefonların bir numaralı düşmanı arka planda çalışan uygulamalardır. Eğer telefonunuzda gerekli uygulamalar var ve bu uygulamalar sürekli olarak arka planda çalışıyorsa telefonunuz yavaşlayacaktır. Bununla birlikte hareketli duvar kâğıdı kullanmak da telefonunuzun bir süre sonra yavaşlamasına sebep olacaktır. Bu uygulamalar ne kadar ufak uygulamalar olsalar da aynı anda çalışan onlarca bu tip uygulama telefona tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük bir yük getirecektir.

Telefonunuzdaki uygulamaları sıklıkla gözden geçirerek gereksiz gördüğünüz ve kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan kaldırınız. Elbette sadece bu kadar değil. Telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulamanın da ne kadar gerekli olduğunu yüklemeden önce iyice düşünüp ona göre yükleyiniz. Çünkü yükleyip kaldırdığınız her uygulama telefonunuzu az da olsa yavaşlatacaktır.

Bildiğiniz her yöntemin uyguladınız ancak telefonunuz bir türlü hızlanmadı. Son çare olarak telefonunuzu fabrika ayarlarına yani ilk satın aldığınız haline döndürebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce telefonunuzda bulunan dosyaların yedeğini almayı unutmayın. Çünkü bu işlem sonrasında telefonunuz satın aldığınız ilk günkü haline geri dönecek, bir başka deyişle bomboş olacaktır. Eğer ki bu işlemi yaptıktan sonra da telefonunuz yine yavaş çalışıyorsa o zaman telefonunuzda işletim sistemli bir sorun değil de donanımsal bir sorun var demektir. Bunun tamiri için telefonunuzu servise göstermeniz gerekmekte.

Android Telefonları Hızlandırmak İçin Neler Yapılması Gerekir? (6 Yorum)

  1. Merhaba, ben dün denediğimde işe yaradığını gördüm gözle görülebilecek bir hız değişimi oldu. böyle yararlı makaleleri eklemenizi isterim favori listeme aldım sizleri teşekkürler

  2. bu tüm androidler için mi geçerli acaba yoksa sürüme göre değişiyor mu biri bilgi versin lütfennnn çok tşk emeğe saygılarrrr

  3. denedim gayet başarılı oldu valla. hiç ümidim yoktu çok sağolun ya böyle yararlı ve bilgiye dayalı konuları gördükçe seviniyorumm

  4. bizim kardeşin telefonu kanı gibiydi bunu uyguladım gerçekten çok belli etti hızlanmasını. gerçekten çok teşekkür ederim adminn