Akıllı Telefonlarda Antivirüs İşe Yarıyor mu?

/ 4 Şubat 2019 / / yorumsuz
Akıllı Telefonlarda Antivirüs İşe Yarıyor mu?

Bilgisayarlarımızda ve dizüstü bilgisayarlarımızda her zaman virüs tehlikesi yaşanmaktadır. İnternet hayatımıza girdiğinden beri, sürekli olarak virüs tehlikesinden bir türlü kurtulmak mümkün değildir. Bu gibi durumları ancak güvenlik önleri alarak anti virüs programları ile çözmeye çalışmaktayız. Peki, bu durum akıllı telefon veya tabletlerimizde de aynı tehlikeyi arz ediyor mu? Sorusunu akıllara getirmektedir.

Akıllı telefon ve tabletlerinizde de bu gibi durumlardan zarar görebilirsiniz. Tabii ki bu durum kullandığınız akıllı telefon mağazasının da güvenlik tedbirlerine göre de değişmektedir. Örnek verecek olursak; Google’ın kendi akıllı telefon mağazası olan Google Play Store bu güvenlik durumuna pek de dikkat etmemektedir. Aynı durum ise Apple’ın akıllı telefon mağazası olan APP STORE için geçerli değildir.  APP STORE çok sıkı denetlendiğinden dolayı mağazasında anti virüs programların yüklenmesine bile izin vermemektedir. Yalnız telefonunuz root yani reset işlemine tabi tutulmasıdır. Bu durumda APPLE telefonunuz bile olsa virüslere karşı açıkkonuma gelecektir. Diğer akıllı telefon mağazalarına baktığınız zaman, kullanımları diğer mağazalara göre daha düşük olduğundan dolayı bu gibi risklere maruz kalmanız pek de çok rastlanan bir durum olmayacaktır.


Bu gibi durumlara maruz kalmamanız için, IOS dışında bir Android telefon kullanıyorsanız, telefonunuza gelişmiş bir anti virüs programı yüklemenizde her zaman fayda vardır. Bu sayede her zaman bilgileriniz güvende olacaktır.