Spor Yapmanın Sağlıktaki Yararları Nelerdir?

/ 5 Ocak 2019 / / yorumsuz
Spor Yapmanın Sağlıktaki Yararları Nelerdir?

Düzenli spor yapmak iyi bir yaşam tarzının temeli ve yaşlandığınızda sağlık sorunlarını engelleyecek faktörlerden biridir. Sporu ihmal etmeyen kişiler, daha az hastadır, çünkü bağışıklık sistemi daha kuvvetli ve hastalıklara yol açan virüs ve patojenleri ile daha iyi savaşmaktadır. Bununla beraber spor yapmanın sağlıktaki yararları olarak, kilo ve günlük yaşam stresi ile savaşmasıdır.

İnsan vücudu, spor esnasında kardiyovasküler ve sinir sistemlerini olumlu yönde etkileyen endorfin salgılar. Böylece genel dayanıklılık artar, kandaki kolestrol seviyesi düşer ve hastalanma riski en aza iner. Özellikle düzenli spor yapan kişilerin akciğerleri daha güçlü ve daha dayanıklıdır. Dolaşım sistemini daha stabil hale getirir ve damarlar elastikiyet kazanır. Ayrıca insan vücudunu disipline ederek, tembelliğini ruhundan uzaklaştırır. Tabi ki bu saydığımız yararlarının hepsi amatör sporla ilgilenen kişilerde gerçekleştiğini belirtelim. Profesyonel olarak ağır sporlar uğraşan kişilerde ise spor zamanla vücuda zarar verebilir. Ağır sporlar yüzünde eklemler aşınabilir ve aşırı fiziksel güçler vücuda iz bırakmadan geçmez.

Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

  • Düzenli egzersiz yapmak kas sisteminin dayanıklılığını artırır. Bağışıklık sistemi kuvvetlenir.
  • Spor yapmakla aşırı kilolardan kurtulursunuz. Yarım saat yürüyüş yapmakla 500 kalori kaybedebilirsiniz. Böylece düzenli yapılırsa metabolizma hızınız artar.
  • Spor kişinin hayatını disipline eder.
  • Düzenli spor yapan kişilerin kötü ruh halinden uzaklaştığı ve eğlenceli bir hobi haline gelerek iyi ruh haline sahip olur.
  • Uykusuzluk, stres ve depresyondan kurtulursunuz.
  • Akıl gücü, dayanıklılık ve odaklanmayı artırır.
  • Kan dolaşımı artar kemikler güçlenir.

Hangi tür egzersizi tercih ettiğiniz hiç önemli değil. Dozunda yaptığınız sürece sporun sağlıktaki yararları olarak yukarıda belirttiğimiz maddeleri vücudunuzda hissedersiniz. Ayrıca spor yapmak içinde çok para harcayıp, spor salonlarına gitmek zorunda değilsiniz. Evde ya da açık havada da spor yapabilirsiniz.