Boyum Nasıl Uzar? Boy Uzatma Taktikleri

/ 3 Ocak 2020 / / yorumsuz
Boyum Nasıl Uzar? Boy Uzatma Taktikleri

Boy uzatma konusunda çeşitli efsaneler mevcuttur. Fitnessın boy uzamasını durduğu, bir yerlere asılmanın boy uzattığı gibi aslı olmayan şeylere inanmamanız gerektiğini bu yazımızda göreceksiniz.

Özellikle ergen dostlarımızın merak ettiği, boy ile ilgili birkaç detaya değineceğiz.

BOY UZAMASI İÇİN YAPABİLECEĞİNİZ 5 TAKTİK

1) YETERİ KADAR UYUMAK

Uzmanlardan alınan bilgilere göre, gece uyku sırasında büyüme hormonları harekete geçer. Bu yüzden boy uzama işlemi biz uyurken gerçekleşir. Bu nedenle geceleri 8 veya 9 saat güzelce uyumalısınız. Uyku düzeni ve uyku saati en önemli konulardan aksatmayın.

2) VÜCUDU ESNETMEK

En basit şekilde, sabah uyandığımızda vücudumuzu esnetmeliyiz. Bunun için; uyanır uyanmaz ayağa kalkıp esneme hareketleri yapmalıyız. Eğer ki bu esneme hareketlerini sadece sabah değil de öğlen ve akşam da yaparsanız göreceksiniz ki büyüme hızınız artacak. Çünkü büyüme hormonlarınızda artış olacak.

3) SAĞLIKLI BESLENME

Çağımızın vebası olan fastfood ürünlerini hepimiz seviyoruz. Fakat özellikle büyüme çağındaki dostlarımıza önerimiz fastfood tarzı ürünleri sınırlı tüketmeleridir. Çünkü eğer bu tarz dondurulmuş ürün ile beslenirseniz, o ürünler içerisindeki vitaminleri alamazsınız. Bu nedenle de gerekli vitaminlerden mahrum kalıp yavaş büyürsünüz. Bu nedenle anneninizin yemeklerini tüketin ve ürünleri mevsiminde yemeye özen gösterin. Ayrıca güneşe çıkmayı da ihtmal etmeyin. Çünkü güneş ışınları da vücud geliminde önemli rol oynuyor.

4) OLDUĞUNUZ YERDE ZIPLAMAK

Size şaka gibi gelebilir ama gerçek. Hatırlarsınız ki okullarda beden hocalarımız, kelebek yaparak bize zıplamamızı söylerdi. İşte bu tarz zıplama hareketleri boy uzaması açısından çok etkilidir. Sizlerde evde zıplama egzersizleri yaparsanız boy uzama oranınız artabilir.

5) PROTEİN ALIMI ( SÜT VB ÜRÜNLERİ )

Boy uzatma hakkındaki en önemli tavsiye budur aslında. Çünkü süt ve süt ürünleri kemiği beslemede önemli bir yardımcı. İçerdiği protein ve vitaminlerle boy uzamamız da bize çok yardımcı oluyor.

Her şeyi denediniz. Tüm önerileri dikkate aldınız fakat boyum neden uzamıyor sorusunu kendinize sordunuz.. Bazen boy uzamamaları genetikten kaynaklı olabiliyor. Her ne kadar çabalasanızda genetiğinizin verdiği imkanlar çerçevesinde gelişim sağlayabilirsiniz.