Turkish Dondurma Film Konusu | Fragman | 2019

/ 18 Ocak 2019 / 114 / yorumsuz
Turkish Dondurma Film Konusu | Fragman | 2019

Turkish’i Dondurma iki Türk delikanlısının başından geçen hikayeleri anlatmaktadır. Kemerburgaz’da çekimleri yapılan Turkish’i Dondurma filmi için 7000 Metre karelik bir araziye yeni bir kasaba inşa edilerek çekimleri yapılmıştır. Aslında yapılan bu platoda filmin isminden anlaşılır tarzda bir olaydır. Filmin okunuşuyla anlam kazanması filmin içeriği oldukça güzel bir mantık geliştirildiğini ortaya koyuyor. Türkişi Dondurma kadrosuyla bu senenin en mükemmel filmi olacaktır.

Filmin yapımını Dijital Sanatlar Yapımevi üstlenirken, Yönetmen koltuğunu ise Can ULKAY üstlenmektedir. Filmin başrol oyuncuları ise oldukça dikkat çekici bir kadroya sahiptir; Erkan Kolçak Köstendil, Şebnem Bozoklu, Ali Atay ve Will Thorp bulunmaktadır. Geri kalan profesyonel oyuncular ise; Caner Kurtaran, Tristan Alexander, Marleen Mathews, James Farley, Carl Warthon ve Alma Terziç yer almaktadır.

Dram ve komediye yer verilen filmin senaristliğini Gürkan Tanyaş yazmıştır. Turkish’i Dondurma 1. Dünya savaşı zamanında Avustralya’da yaşayan iki Türk delikanlısını anlatmaktadır. Avustralya’da yaşamakta olan birisi Dondurmacı (Ali Atay) diğeri ise Deveci (Erkan Kolçak Köstendil) olan arkadaşların başlarına gelen hikayeleri anlatmaktadır. Film 1900’lerin tarzında çekimleri yapılmış olmaktadır. 1900’lü yıllardaki bir kasaba görüntüsüne sahip olan Lüleburgaz’da kurulan kasabadır. Filmde neredeyse her noktaya en ince ayrıntısına kadar dikkat edilerek kasabada Otel’den postaneye, Tren garından restorana, Boks salonundan kiliseye, berbere aklınıza gelebilecek en ince ayrıntıya dikkat edilerek inşa edildi. Oyuncuların kostümleri özel olarak o çağa uygun bir şekilde dikildi ve günümüzdeki kıyafetlerin hiç biri kullanılmadı.

Mustafa Uslu film için açıklama yaparken “Bu güne kadar böyle bir konu nasıl film olmadığına şaşırıyorum, yurt dışında böyle bir konu olsa en az 150 tane film çekilirdi” diyerek açıklama yapmıştır. Filmde aşk, mutluluk ve savaş konuları ele alınmaktadır. Film tamamen gerçekten uyarlanmıştır diyebiliriz.