İnternetten İzlenen Filmlerin Ceza İşlemleri

/ 20 Aralık 2018 / / 2 Yorum
İnternetten İzlenen Filmlerin Ceza İşlemleri

Birçok insan zaman ve paradan tasarruf etmek için internetten film izlemektedir. Özellikle de boş vakitlerde eğlence amaçlı film izlemek oldukça yaygındır. Fakat internette film izlemek isteyenlerin izlemeden önce en çok merak ettiği konu ise “internetten izlenen filmlerin ceza işlemleri var mı?” sorusudur. Telif hakkı olan filmleri izleyen kişiler IP adresinden bulunup ceza alma korkusu yaşarlar. Fakat bu sorudan önce vicdanen kendimize şunu sormak gerekir. Bu kadar emek harcanarak çekilen filmleri korsan olarak izlemek ne kadar mantıklıdır?

Genel olarak siz ortaya bir eser çıkardınız. Bu eserden yasal yollarla para kazanmak isteyeceksiniz. Çünkü bu eser ortaya çıkarken arkanızda size destek olan birçok kişi vardı ve onların bu eserde hakkı olacaktır. Dolayısıyla bir bedeli olacaktır. Fakat siz kazanacağınızı düşünürken eseriniz çalınıyor ve başka insanlara eseriniz üzerinden para kazanmaya başlıyor. Peki burada siz elbette yasal olarak hakkınızı sonuna kadar aramak istersiniz. İşte dizi ve film sektöründe de durum maalesef bu şekilde gerçekleşiyor. Büyük para ve emek harcanan filmler izin alınmadan bazı internet sitelerinde yayınlanıyor ve izleyici ile buluşuyor. Dolayısıyla bu konuda telif hakkı devreye giriyor ve büyük yasal işlemler uygulanıyor. Hatta dikkat ederseniz sinemada olan filmler belli bir süre geçtikten sonra televizyonlarda yayına çıkıyor. Film yapım şirketi ile anlaşma yapıldıktan sonra ancak televizyonda gösterime giriyor. Bundan dolayı internette illegal yollarla telif hakkı olan film ve dizileri yayınlamak büyük suçtur. Fakat internette izlenen filmlerin ceza işlemleri konusu ise nasıl işlendiği merak edilmektedir.

İnternette Film İzlemek Yasak mı?

İnternette film izlemek, legal yollardan olduğu sürece herhangi bir cezai yaptırımı yoktur. Yani bazı siteler(Netflix, puhu tv, blue tv gibi) bu işlemleri belirli ücret karşılığında izleyicisi ile buluşturan legal sitelerdir. Fakat bazı siteler ise bunu korsan yani bir nevi illegal yollardan elde edip, izleyiciye sunmaktadır. İşte bu noktada tespit edilen sitelere ceza uygulanıyor. Bunun yanında izleyen kişilere de Türk Ceza Kanunu’n 163. fıkrasında şöyle bir ibare yer alıyor: “Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır (TCK m.163/2). “ Yani sizde yayın sahibinin izni olmadan yayınlanmış olan film ve dizileri izleyerek bu durumdan yararlanan kişi durumuna düşüyorsunuz. Fakat gel gelelim ki sanırım bu kanunun çok da fazla uygulanıp, uygulanmadığı noktasında sıkıntı yaşandığını düşünüyoruz. Yani bu konuda tutuklanan kimseyi henüz duymadık. Fakat siz siz olun, internette film izlemenin yasak olduğunu öğrendikten sonra riske girmeyin deriz.

İnternetten İzlenen Filmlerin Ceza İşlemleri (2 Yorum)

  1. VALLA HER FİLMİ İZLİYORUM İNDİRİYORUM UCUZA SATSINLAR BİZDE ALALIM ÖĞRENCİYİZ BİZ ARKADAŞŞ

  2. bu gerçekten doğrumu ya ceza işlemleri var mı? bu kadar ciddi işlemlerin olacağını tahmin etmiyordum.