Zerdeçal(Curcumin) Ve Kansere Etkisi

/ 12 Ocak 2020 / / yorumsuz
Zerdeçal(Curcumin) Ve Kansere Etkisi

Zerdeçal toz haline getirilerek baharata dönüştürülür. Özellikle uzak doğu ülkelerinde ve Hindistan’da vazgeçilmez bir baharat türüdür. Hint yemeklerinde oldukça yayın bir baharat çeşidi olan zerdeçal, bitkisinin toprağının altında kalan kısmıdır. Zerdeçal hakkında bilinmesi gereken şeylerden bir tanesi de köriye sarı rengi veren baharat olduğudur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi zerdeçal, Hindistan’da yıllardır şifalı bitki olarak kullanılan bir baharat çeşididir.

Zerdeçalın içerisinde bulunan ana biyoaktif madde olan curcumin anti-inflamatuar (iltihap dağıtıcı) özelliklere sahiptir. Bu biyoaktif maddenin insan sağlığına daha da yararlı olabilmesi için piperin (karabiber) ile tüketilmesiyle etkili sonuçlar alınmaktadır. Zerdeçal kararbiber ile birlikte tüketildiğinde vücutta çok daha etkili emilim sağlar.

Curcumin kısaca zerdeçala renk veren sarı pigmentine verilen isimdir. Curcuminin en çok bulunduğu baharatlardan bir taneside köridir. Curcumin diğer tüm zerdeçalı meydana getiren bitkilerde bolca bulunur. İltihap dağıtıcı özelliğe sahip olan curcumin, vücuttaki tüm ağrıları, stress ve depresyonları ve iltihapları dağıtma gibi birçok etkisi vardır. Curcumin insan vücudunda bulunan antioksidanların artışını da sağlamaktadır. Özellikle glutatyon, katalaz ve süperoksit dismutaz dediğimi antioksidan salınımının artmasına neden olur. Anlaşılacağı gibi Curcumin çok güçlü bir antioksidandır.

Zerdeçal kökü, Hindistan ve Güneydoğu Asya’a özgündür. Çok soğuk olmayan bir iklim de sürekli yağış alan yerlerde yetişmeye uygundur. Zerdeçal özellikle ABD’de en çok bilinen baharatlardan birisidir. Hindistan ve diğer Asya ülkeleri gibi Amerika Bileşik Devletlerinde de birçok hastalığın tedavisinde zerdeçal kullanılmaktadır. Anti-iltihap, antioksidan ve antikanser özelliklere sahip olan zerdeçal hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır.

Kanserle Mücadele de Zerdeçal (Curcumin) Mucizesi

Uzun yıllardır Asya mutfaklarının vazgeçilmez baharatı olan Zerdeçal özellikle son zamanlarda tıp dünyasının fazlasıyla dikkatini çekmektedir. Artık sadece Asya’da değil tüm dünya da şifalı bitki olarak kabul görmeye başlamıştır. Öyle ki zerdeçal hakkında 5000 üzerinde makale yayınlanmıştır. Zerdeçalın toz olarak tüketilmesinde etken maddelerin sindirimi ile vücuda %15 fayda sağlayacağı gibi, ekstresi çıkartıldığında bu değerler %90’lara kadar çıkmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken şey; zerdeçalın ana maddesi olan curcumin bu ekstrenin de ana maddesidir.

Curcumin Hangi Rahatsızlıkların Tedavisinde Kullanılır?

  • Kanserli hücrelerin vücuttan atılmasını ve çoğalmasını engeller.
  • Vücudumuz için kuvvetli bir antioksidandır.
  • Enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir.
  • Eklem hastalıklarına karşı etkilidir.
  • Bağışıklık sistemini destekler.
  • Kolesterolü dengeler.
  • Mide ülserine karşı etkilidir.
  • Kalp ve damar sağlığına iyi gelir.
  • Diş eti iltihaplanmasına karşı iyi gelmektedir.
  • Kemik ve diğer eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve kanserojen paketli gıdaların artmasıyla doğal beslenmeden oldukça uzaklaşmış durumdayız. Artık tıp dünyasında kullanılan birçok ilaç sentetik yapıdadır.