Yumurtalarımı Büyütmenin Bir Yolu Var mı?

/ 23 Ocak 2019 / / yorumsuz
Yumurtalarımı Büyütmenin Bir Yolu Var mı?

Yumurtaları büyütme yolları kadınların merak ettiği konulardan biridir. Bazı kadınlarda yumurtalar tam olgunlaşmadığından çocuk olmayabilir.

Yumurtaları Büyütmenin Bir Yolu Var Mı?

Yumurtalarımı büyütmenin bir yolu var mı diyorsanız tüp bebek tedavisi uygulamanız işe yarayabilir. Bazı tam olgunlaşmayan yumurtalar spermle döllenmeyebilir. Bu gibi hallerde tüp bebek tedavisi devam ettirilmeli ve aşılama yöntemine de başvuru yapılmalıdır. Bazı hallerde de yumurtalar sizin genetik yapınız nedeniyle kalıtsal olarak ya da diğer nedenlerle tam büyümemiş olabilir. Belirtilen tedavi yöntemleri genelde başarılı sonuçlanmaktadır.

Yumurta Küçük Olduğunda Ne Olur

Yumurta küçük olması döllenmek üzere yumurtaya gelen spermin tam birleşme yapamaması olarak düşünülebilir. Çünkü zemin tam uygun değildir. Zeminin tam uygun olması için yumurtanın büyümesi ve spermle tam birleşme bütünleşme sağlanması gerekir.

Yumurta Neden Küçük Olur

Kadınlarda yumurta küçük olmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kadınlarda yaşın 35 ve sonrasında gebe kalma şansı azalmaktadır. Özellikle 40 yaş ve sonrasında belirgin şekilde bir azalma görülür. Eğer önceden çocukları olan kadınlar varsa 45 yaştan sonra ihtimal epey azalacaktır. Yani yumurta rezervinde yaş önemlidir. Ancak menopoz ile karıştırılmamalıdır. Kadınlar adet görse de hamilelik durumu mümkün olmayabilir.
  • Erken menopoz durumu, yumurtalık kapasitesini azaltır. Eğer 40 yaşında bir kadın menopoza giriyorsa 30larında çocuk sahibi olması zorlaşır.
  • Genetik etkenler bu açıdan belirleyicidir. Çikolata kistleri, endometriosis hastalığı, yumurtalık kapasitesini etkiler.
  • Radyoterapi ve kemoterapi görmüş olmak, yumurtaların hamilelik şansını azaltmaktadır. Erken dönem kanserlerin tedavisi sonrası bu duruma sık şekilde rastlanabilir. Özellikle göğüs kanserleri rahimle bağlantılı olduğundan bu durum belirginleşir.
  • Geçmişteki yumurtalık ameliyatları, yumurta sayısının azalmasına neden olabilir. Yumurtalıktan kist çıkarılırsa, ameliyat çok iyi yapılsa bile rezerv düşüren etki yapar. Bu durum özellikle çikolata kistlerinin alınmasında görülür. Tecrübeli bir cerrah tarafından işlemin yapılması kritik öneme sahiptir.