Yüksek Tansiyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

/ 16 Ekim 2019 / / yorumsuz
Yüksek Tansiyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tansiyon değerleriniz sürekli olarak 90’ın üzerinde 140 ya da birkaç hafta boyunca daha yüksekse, muhtemelen yüksek tansiyonunuz (hipertansiyon) vardır.

Ayrıca, sayılardan yalnızca birkaç haftadan daha yüksek olması gerektiğinden daha yüksekse, tansiyonunuz yüksek olabilir.

Yüksek tansiyonunuz varsa, bu daha yüksek basınç kalp ve kan damarlarınızı fazladan zorlar. Zamanla, bu ekstra zorlanma kalp krizi veya felç riskini artırır.

Yüksek tansiyon aynı zamanda kalp ve böbrek hastalığına da neden olabilir ve bazı demans biçimleriyle yakından bağlantılıdır.

Yüksek tansiyonun belirti ve semptomları nelerdir?

Yüksek tansiyon genellikle belirti veya semptomlara sahip değildir, bu yüzden yüksek tansiyonunuz olup olmadığını öğrenmenin tek yolu sizin ölçünüzü almaktır. Ancak, tek bir yüksek okuma mutlaka yüksek tansiyonunuz olduğu anlamına gelmez. Birçok şey kan basıncınızı gün boyunca etkileyebilir, bu nedenle doktorunuz zamanla yüksek kaldığını görmek için birtakım kan basıncı ölçümleri alır.

Bazen tansiyonu çok yüksek olan insanlar baş ağrısı yaşadıklarını söylüyorlar, ancak belirtilerden endişe duyuyorsanız doktorunuza gitmek en iyisidir.

Yüksek tansiyona neden olan nedir?

Çoğu bireyler için, yüksek tansiyonun yalnızca tek bir sebebi olmayabilir. Yüksek tansiyona neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Yaşam tarzınızın onu geliştirme riskinizi etkileyebileceğini biliyoruz. Aşağıdaki durumlarda çok daha fazla risk altında olabilirsiniz:

  • Çok fazla tuz tüketiyorsanız;
  • Yeterince meyve ve sebze yemiyorsanız;
  • Yeterince aktif değilsiniz;
  • Fazla kiloluysanız; veya
  • Çok fazla alkol içiyorsanız.

Yaşam tarzı değişiklikleri yaparak kan basıncınızı – ve felç ve kalp krizi riskinizi – azaltmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Yüksek tansiyon ek nedenleri

Kontrol edemediğiniz yüksek tansiyon gelişme riskinizi artıran bazı faktörler vardır. Bunlar şunları içerir:

  • Yaş: Yaşlandıkça, sağlıksız bir yaşam tarzının etkileri birikebilir ve tansiyonunuz artabilir.
  • Etnik kökenli: Afrika-Karayipler ve Güney Asya topluluklarından insanlar yüksek tansiyonlu diğer insanlardan daha büyük risk altındadır.
  • Aile öyküsü: Ailenizdeki diğer üyelerin tansiyonları çok yüksekse ya da bunlarda kan basıncı varsa, daha büyük risk altındasınızdır.

Bazı insanlar, böbrek sorunları gibi başka bir tıbbi duruma bağlı yüksek tansiyona sahip olabilir. Tıbbi problemi tedavi eden bu insanlar için kan basıncını normale düşürebilirler.