Yoğun Stres Erkekleri Erken Andropoza Sürüklüyor

/ 16 Eylül 2020 / / yorumsuz
Yoğun Stres Erkekleri Erken Andropoza Sürüklüyor

Stres halinde olan vücudun salgıladığı kortizol, adrenalin gibi hormonlar pek çok rahatsızlığa sebep oluyor. “Yoğun stres altında olan endişeli ve depresif erkeklerde testosteron daha az üretilip andropozun erken başlamasına neden olabiliyor” bu açıdan da stresin insan sağlığına olumsuz etkileri uzman doktorların da en başta gelen araştırma konularından biri.

Üro-Androloji Uzmanları da vücudun bazı hormonları salgıladığını belirterek, “Son yıllarda testosteron kaybına bağlı cinsel isteksizlik ve sertleşme problemi olan yaşayan erkeklerin sayısı oldukça artmaktadır. Fakat bazen otuzlu yaşlarda bir erkeğin vücudunda seksenli yaşlarındaki bir erkeğin testosteron seviyesi de çıkabilkiyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri stres den kaynaklanmaktadır.

Yoğun stres altında testosteron üretiminin azaldığını belirtilmiştir. Aşırı yoğun ve stres altın da vücudunuzda kortizol, adrenalin gibi stres hormonları salgılanıyor. Bu hormonlar devamlı olarak üretildiklerinde baş ağrıları, sinirlilik, öfke, konsantrasyon güçlüğü, depresyon, endişe, kas gerginliği, yeme atakları, yüksek tansiyon, mide-bağırsak sorunları, düşük bağışıklık gibi problemler ortaya çıkabiliyor.  Bunlara ek olarak cinsel güç seviyesi de düşebiliyor. Stres hormonlarının seks hormonlarını düşürücü olumsuz etkileri vardır.

Ayrıca da beyinden testislere testosteron üretimiyle ilgili mesaj yollayan hipofiz bezi ile stres ve duyguları kontrol eden beyin beraber çalışırlar. Bu sebeple de aşırı stres durumunda hipofiz bezinden başlayan sinyaller düşüyor ve testosteron üretimi düşüyor. Yani yoğun stres altında, huzursuz, endişeli, mutsuz, depresif erkeklerde testosteron daha az üretilip andropozun daha erken başlamasına sebep olabiliyor. Bunun da erkeklerde libido kaybıyla beraber sertleşme sorunları da yaşanmaktadır. Bundan ötürü de boşalma problemleri, haz duyamama olmak üzere birçok cinsel sorun meydana gelir. O gün yaşadığınız akut bir stres kısa süreliğine cinsel sorun yaratırken kronik streste uzun olarak testosteron seviyeleri azalıyor ve artık organik anlamda tedavi gerektiren bir durum oluyor