Yeşil Yapraklı Sebzeler Göz Sağlığını İyileştiriyor

/ 28 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Yeşil Yapraklı Sebzeler Göz Sağlığını İyileştiriyor

Çeşitli gıda ürünlerinin faydalı maddeleri, vücudun sağlığı ve kendine has işlevleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bunun sonucu olarak, gelişmeleriyle birlikte her türlü hastalığa karşı koruma da sağlar. Yeşil yapraklı sebzeleri yerken de tam olarak olan budur. Yeşil yapraklı sebzeler, uzun zamandır bilim insanları tarafından araştırılmıştır. Çünkü zihinsel yetenekler, kardiyovasküler sistem ve spor göstergeleri için faydalı özelliklerinden bir dizi keşfedilmiştir. Son zamanlarda, çalışmalar bu ürünün erken aşamada makula dejenerasyonla mücadelede faydalarını ortaya koymuştur.

Makula dejenerasyonu yaşlılıkta görme bozukluğunun en yaygın nedenlerinden biridir. Ancak gelişimi çok daha erken başlayabilir ve giderek ciddi bir hastalığa dönüşebilir. Avustralya’da Westmead Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nün bilim insanları, 15 yıllık bir zaman diliminde, yeşil yaprağın 49 yaşın üstündeki iki bin katılımcının göz sağlığı üzerindeki etkileri hakkındaki verileri analiz etmiştir.

Bilim insanları, yararlı nitrat denilen yeşil yapraklı sebzelerin özel maddelerine odaklandılar. Görme organlarının iyileştirici özelliklerinden onlar sorumludur. Gözlem, günde 100 ile 142 mg nitrat tüketenlerin, makula dejenerasyonu gelişme ihtimalinin 69 mg’dan az tüketenlere göre yüzde otuz beş daha az olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte çalışma, hastalığın geç dönemiyle savaşmak için bu maddelerin herhangi bir ek yararı ortaya ne yazık ki koymadı. Bilim insanları yeşil yapraklı sebzeler nitratlarına ek olarak pancarlarda bulunduğunu ve bunların sayısının da dikkate değer olduğunu görmüşlerdir.

Yeşil yapraklı sebzeler gibi pancar nitratları da özellikle spor salonunda spor yapmak için yararlıdır. Gerçek şu ki bitki nitratları vücutta nitrik okside dönüştürülür. Bu da kan dolaşımını dayanıklılığı ve kas performansını geliştirmede önemli bir rol oynar.

Çalışmanın sonucunda, bilim insanları yeşil yapraklı sebzelerve pancar gibi bitki nitratları yüksek olan gıdaların düzenli takviyesinin göz sağlığını korumak için basit bir çözüm olabileceği sonucuna varmışlardır.