Yazın İshalden Uzak Durmak İçin Ne Yapmalı

/ 16 Eylül 2020 / / yorumsuz
Yazın İshalden Uzak Durmak İçin Ne Yapmalı

Yaz aylarında ishal olmamak için bakteri ve virüse bulaşmamak için yazın soğukta yeteri kadar muhafaza edilemeyen sulara daha dikkat edilmeli. Sağlık sorunları arasında çoğu zaman karşılaştığımız ishalden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler özellikle yaz aylarında ishalden korunmak için bazı tavsiyelerde bulunduk bu önerilerimize dikkat etmenizde fayda var. Özellikle yaz aylarında soğuk ortamda muhafaza edilemeyen dışarda satılan sular dikkat edilmesi gerekir sonucu çevreden aldığımız virüs ve bakteriler ishale neden olur.

Yaz aylarında hava sıcaklığı olması ile de tüm canlılar gibi insanların da su ihtiyacı artmaya başlar. Kaynağı bilinmeyen sular ve soğuk ortamda muhafaza edilmeyen gıdalarla ve dışarıda satılan yiyeceklerin tüketilmesi sonucu olarak da bakteri ve virüs bulaşması da kolay hale gelir.

Bakteri ve Virüsler İshalin En Büyük Düşmanı

Bu açıdan da İshalle bağırsak hareketleri artar. Sindirim tamamlanamaz, bu nedenle de normalden daha sık ve sulu dışkı çıkmasına neden olur. Bakteriler ve virüsler ishal yapan nedenler arasında ilk sırayı alır. En önemli ve yaygın olanı virüslere bağlı olan ishallerdir. Ayrıca çeşitli ilaçlar, antibiyotikler, bazı mide ve bağırsak hastalıkları, bazı hormonal hastalıklar, aşırı stres-heyecan, seyahatler, yeme-içme alışkanlığında değişme, yüzmek için girilen kıyı suları, dere ve göllerde yutulan sular da ishale neden olur.

İshalin Belirtileri Neler?

Bir günde üçten fazla dışkı yapmak, dışkının cıvık-şekilsiz veya su kıvamında olması; bulantı, karın ağrısı (özellikle göbek etrafında veya karnın alt bölümünde), ateş, dışkıda kan ve/veya mukuslu görüntü, dışkının yapıldığı halde tam olmaması hissi, fazla su kaybına neden olmaktadır ve susuzluk hissi ve ağız kuruması, baş dönmesi, göz kararması, cildin kuruması, gözlerin çökük gibi görünmesi gibi belirtileri olabilir.