Yazın Hangi Hastalıklar Vardır ve Korunma Yolları

/ 29 Mart 2020 / / yorumsuz
Yazın Hangi Hastalıklar Vardır ve Korunma Yolları

Yazın da hasta olmayız diye düşünmeyin hasta olunuyor maalesef. Kışa göre daha az olsa da hastalıklar yazın da ayrı hastalık türleri vardır. Bu yüzden yazın da kendimize dikkat etmeliyiz. Bol su tüketimi ve meyve yemeyi ihmal etmemeliyiz. Meyveler ve su bağışıklık sistemimizi destekleyen iki ana unsur olarak vazife görür. Herkesin merak konusu olan yaz hastalıkları ve türleri nelerdir, bunlardan korunma yolları nelerdir? Bunları tek tek inceleyerek ele alalım:

  • YAZ GRİBİ: Yazın da grip hastalığına yakalanan çok insanla karşılaşırız. Bunun nedeni yazın gelmesi ile birlikte sıcak havalardan bunalanlar klimalara, denize ve havuza gitme ihtiyacı duyuyor. Fakat bu eğlenceli saatlerde çok fazla vakit geçirmek dış kulak iltihabına buradan yola çıkarak grip hastalığına davetiye çıkarmış oluyorsunuz.

ÖNLEMİ: Yaz gribini önlemek için havuz ve denize girdiğinizde kulak tıkaçları veya bone kullanılması önerilir. Üşütmemek için ve dış kulak iltihabına yakalanmamak için bu gibi küçük önlemleri aldığınız takdirde yaz hastalığından kurtulmuş olursunuz.

  • GÖZ HASTALIKLARI: Yazın gelmesi beraber deniz, havuz, kum, güneş bunlar göze enfeksiyon olarak geri döner. Örnek verecek olursak gözünüze gelen kumlar havuzda ya da denizde kullanılan kontakt lensler siz denizde iken lenslere gelen enfeksiyonların yapışması ile ortay ciddi problemler yaratır.

ÖNLEMİ: kontakt lenslerinizin hijyeni açısından lenslerinizi günlük olarak kullanıp atmalısınız. Deniz ve havuz da piknik ortamlarında göz damlası kullanılması gözünüze giren yabancı cismin hemen çıkarılmasını sağlar.

  •  YAZ ENFEKSİYONU: Aşırı sıcaklar ve nemli ortamlarda oluşan mantar ve bakterilerin kolaylıkla üremesine neden olur. Islak mayo ile bikiniyle kalmak önemli bir risk oluşturuyor.

ÖNLEMİ: temizlik ve dezenfeksiyonu yeterince iyi yapılmamış havuzlara girmemek.  Bikini ve mayolarınızı deniz sonrası yıkayıp kurulamak.