Vücutta Çatlaklar Neden Oluşur ve Çözümü Nedir?

/ 15 Ocak 2022 / / yorumsuz
Vücutta Çatlaklar Neden Oluşur ve Çözümü Nedir?

Vücutta Çatlaklar Neden Oluşur ve Çözümü Nedir?

Vücutta Çatlaklar Neden Oluşur ve Çözümü Nedir? Çatlaklar, hızlı kilo alımı ya da hızlı kilo kaybı esnasında, ergenlikte, hamile kadınlarda ve hormonel ilaç kullanan kişilerde görülür. Hormonel ilaçlar genellikle vücuttaki bölgeleri hızlı geliştireceğinden kimi zaman çatlak meydana gelebilir.birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında bulunurken çözümler için birçok yola başvurulur.

Çatlaklar kırmızı ve beyaz renkli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Beyaz çatlaklar genellikle kilo kaybı gibi durumlarda yaşanır. Kırmızı çatlaklar ise hamilelik gibi durumlarda meydana çıkar. Aslında kırmızı ya da beyaz olması çatlağın oluştuğu bölgedeki ayrışmaya olarak değişir. Yani hamilelerde beyaz, kilo kaybı ya da alımı yaşayanlarda da kırmızı renkli olabilir. Genellikle kırmızı çatlaklar daha derin durumlardan kaynaklanır.

Vücutta Çatlaklar Neden Oluşur ve Çözümü Nedir? Çatlak Nasıl Önlenir?

Çatlak oluşumunu engellemek, oluşan çatlağı gidermekten daha kolaydır. Örneğin bir diyet yapıyorsanız mutlaka spora gitmelisiniz. Özellikle 15 kilodan fazla kilo vermeyi ya da kilo almayı düşünüyorsanız spor ile desteklemeniz çatlak oluşumunu önleyecektir.

Spora gitme imkânınız yoksa da yürüyüş yapabilirsiniz. Tempolu ve her gün yapılan yürüyüş sayesinde çatlak oluşumunuz en aza inecektir. Evde kendi kendinize de plates, zumba gibi aktiviteler de yapabilirsiniz.

Hamilelerde ve hormonel ilaç kullananlar ise çatlak önleyici bakım kremlerini kullanabilirler. Bu sayede çatlak oluşumu engellenmiş olur. Yani vücutta çatlak neden oluşur ve çözümü nedir denildiğinde krem en başta gelen çözümlerden biri olarak örnek verilebilir.

Çatlak Görünümü Nasıl Giderilir?

Çatlak görünümü kremlerle azaltılabilir. Fakat bu durum çatlak oluşumunu engellemekten daha uzun bir süreçtir. Özellikle beyaz çatlakların geçmesi uzun zaman alabilir. Çatlak görünümü giderici kremler uygulayabilirsiniz. Bu kremleri roller yardımı ile kullanırsanız çok daha etkili olacaktır. Roller, içindeki iğneleri sayesinde o bölgedeki dokuları açarak kremin emiliminin daha derine inmesini sağlayacaktır.

Aynı şekilde günümüzde birçok güzellik merkezlerinde çatlak onarım bakımı da yaptırabilirsiniz. Kremle 1 senede geçireceğiniz çatlaklarınızı güzellik merkezlerinde 2 ile 3 seans arasında %80 onarım sağlayabilirsiniz hakkında verilecek öneriler arasında yer alır.