Vücutta Aşırı Şişkinlik ve Gaz Oluşumları

/ 26 Nisan 2020 / / yorumsuz
Vücutta Aşırı Şişkinlik ve Gaz Oluşumları

Vücut da gaz oluşumu demek yanlış beslenme sonucu oluşan bir rahatsızlığın geri dönüşümünü yaşıyorsunuz demektir. Aynı zamanda ameliyat sonrası hastalar için de gaz oluşumu olabilir ameliyat da mideye giren hava dolayısıyla gaz ve şişkinliğe neden olabilir.

Hava yutmayın

Yutulan hava, sindirim sistemindeki gazın en önemli nedenleri arasında sayılır. Aynı zamanda hızlı yemek yemek yerken konuşmak, sakız çiğnemek, sigara, kullanmak, içecekleri pipetle içmek, daha fazla hava yutulmasına sebep olur. Bu açıdan da gaz ve şişkinliğe neden olur. Hava dışarı atılamazsa bağırsaklara inerek karında dolgunluk, şişkinlik ve ağrıya neden olur. Bu açıdan yiyecekleri iyice çiğneyerek yemek yemeli, yerken çok konuşmamalı, katı besinleri su ile yutmamalı, içecekler ağzı açık uyumamalı ve dikkat edilmeli.

Az yağlı ve küçük porsiyonlar yemek

Her yemekte büyük porsiyonlar yerine, daha az ve daha sık yemeye dikkat edin. Yemekler az yağlı olmalı çünkü yağ ve hava birleştiğinde mide içerisindeki basınç artıyor. Bu açıdan da yağlı gıdalar mide boşalımını yavaşlatarak karında ağrıya ve gaz oluşumuna şişkinliğe neden olur.

Sindirim Sistemi Hastalıkları

 Karın ve mide şişkinliğinin en büyük nedenlerinden biri sindirim sistemi bozukluklarıdır. Yani metabolizmanın yavaş çalışması olayıdır.   Bağırsak sendromu, ülser, gastrit, kabızlık, mide ve bağırsak kanserleri, safra kesesi bozuklukları gibi hastalıklar bağırsak ve mide de hav dolmasına bağlı olarak gelişen durumlardır.

Ödem

Vücutta biriken fazla tuz ve sıvı da şişkinliğe sebep olabilir. Yüksek sodyum tüketimi, hareketsiz yaşam, yetersiz potasyum tüketimi ödemi ortaya çıkarır. Bu açıdan da mide ve bağırsaklarda şişkinlik meydana gelebilir.