Varis nedir? Nasıl Oluşur ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

/ 18 Kasım 2019 / / yorumsuz
Varis nedir? Nasıl Oluşur ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Varis; özellikle bayanlarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Vücuttaki toplardamar sisteminin bacaklardan geçen kısımlarında bulunan kapakçıkların iyi çalışmaması durumunda meydana gelen kan birikmesinden dolayı deri yüzeyine yakın olan kısımlarda damarın mavi, mor ve siyah renkli olarak görünmesi durumudur. Varis, sadece estetik görünümü bozmakla kalmaz bir çok rahatsızlık gibi şiddetli ağrılara da sebep olabilir. Varisler şiddetli ağrıların yanında bacaklarda kaşını oluşmasına, aşırı şişliklere, kas kramplarına neden olurlar.

Varis meydana gelmiş atardamar kılcalları, deri yüzeyinde oluşturdukları noktaların mikrop kapmasıyla cilt çatlaklarına, yara oluşmasına ve deride kalıcı kahve rengi lekelere sebep olurlar. Mikrop kapan ve yara olan deride tedbir alınıp tedavi edilmezse daha büyük rahatsızlıklara yol açabilir. Varisler tedavi edilmediklerinde atardamar sisteminin sağlıklı çalışmamasına bağlı olarak kalp kapakçığı hastalıkları, tansiyon hastalıkları gibi hastalıklara sebep olabilirler.

Varislerden kurtulma yolları

– Varis hastalıkları, bacaklarda bulunan kapakçıkların sağlıklı olarak çalışmamasından dolayı oluştuğundan varisi olan kişiler sürekli oturarak veya uzanarak durmamalı ve 10 dakika da bir 1 dakika yürüyüş yapmalıdır.

– Günlük olarak yürüyüş yapmalı ve atardamar sisteminin sağlıklı olarak çalışmasına yardımcı olunmalıdır.

– Vücudunuzu sıcak su ile yıkadıktan sonra varisli bölgelere 15 er dakika soğu su ile varis masajı yapılmalı, varisli bölgedeki damarların uyarılması gerekmektedir. Varisli bölgede ki damarlar sıcak soğuk temasından dolayı genişleyip büzülecek ve kan akışı sağlanacaktır.

– E vitamini bakımından zengin olan lifli besinlerin tüketilmesi dolaşım sistemine olumlu etki yaptığından bol bol e vitamini içerikli ve lifli besinler tüketilmelidir.

– Geçici bir çözüm olan varis çorabı giyilebilir. Ancak varis çorabı varisli bölgede bulunan damarların sıkıştırılmasını sağladığından kesin çözüm olmamaktadır. Varisleri olan biri hamile kaldığında hamileliği boyunca doktor önerisi ile varis çorabı giyebilir.