Vajinit Nedenleri ve Tedavisi

/ 15 Eylül 2019 / / yorumsuz
Vajinit Nedenleri ve Tedavisi

Vajinit vajinal enfeksiyon veya vajinal inflamasyondur. Kaşıntı, ağrı, yanma veya kanamaya neden olabilir. Bu durum, cinsel yolla bulaşan hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli bulaşıcı olmayan ve bulaşıcı durumlardan kaynaklanabilir.

Siz veya kızınız vajinit geliştirirseniz, bir tanı testi (kültür gibi) sorunun nedenini belirleyebilir. Tedavi vajinit nedenine uyarlanmıştır ve reçeteli antibiyotikler, antifungaller veya losyonlar içerebilir.

Vajinit Nedenleri

Vajinitin bir takım farklı nedenleri vardır. Vajinanın iltihabı, normal cinsel ilişki de dahil olmak üzere aşınma veya travmadan sonra ortaya çıkabilir. Bazı kadınlar, vajinal kuruluğa bağlı olarak enfeksiyöz veya enfeksiyöz olmayan vajinitlere eğilimlidir; bu, özellikle ergenlik döneminde ve menopoz öncesi ve menopoz öncesi yıllarda kadınlarda görülmeyen kızlarda yaygındır.

Enfeksiyonlar da vajinit neden olabilir. Pinworm, çok yaygın bir parazit enfeksiyon, anüs ve vajina etrafında kaşıntı ve inflamasyona neden olur. Arkadan öne doğru silme veya düzgün şekilde silme gibi hijyen sorunları, bakteriyel kontaminasyona neden olabilir. Bulaşıcı bakteriyel vajinite yol açar.

Mantar enfeksiyonları vajinit oldukça yaygın bir nedenidir. Normalde vücutta bulunan bir mantar olan candida’nın bir sonucu olarak ortaya çıkarlar. Bakteriyel enfeksiyonla savaşmak için antibiyotik almak vajinal Maya enfeksiyonunun nedenleri arasında.

Vajinit Tedavisi

Çoğu zaman, vajinit belirtileri tedavi edilebilir. Ancak, bu tedavi nedeni için özel olarak vardır. Yanlış tedavi hiçbir işe yaramaz ve işleri daha da kötüleştirebilir.

Enfeksiyöz bakteriyel vajinit tedavisi reçete oral (ağız yoluyla) antibiyotikleri içerebilir. Mantar enfeksiyonları reçeteli topikal (cilt üzerinde) antifungal kremler ile tedavi edilir. Pinworm tedavisinde kullanılan reçeteli ve reçetesiz (OTC) ilaçlar da vardır.

Tam reçetenizi almadan önce kendinizi daha iyi hissetmenize rağmen, ilacı yönetmen olarak kullanmanız gerektiğini veya tekrarlayan bir vajinit atağı olabileceğini unutmayın.

Doktorunuz vajinal kuruluğun neden olduğu vajiniti tedavi etmek için yağlama kremleri veya östrojen kremleri veya jelleri önerebilir. Steroid kremler inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.