Uyurken Vücut Organlarımızın Çalışma Şekli

/ 24 Mart 2020 / / yorumsuz
Uyurken Vücut Organlarımızın Çalışma Şekli

Uyku insanların sıhhatli kalabilmeli ve zihinsel olarak rahat kalabilmeleri amacıyla lüzumlu bir araçtır. Düzenli uyuyan bir insan daha aktif enerjik mutlu hisseder kendini. Peki insan bedeni uyku esnasında neler yapar? Cilt karanlığı sevdiği için gece bedene gönderdiği hormon ile cildi yeniler ve güzelleştirir.

Uykuda olan insanın hormonları yükselişe geçer sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi görevleri başlar. Vücut kendini uyku esnasın da kapatır ve yenilemeye geçer ve hücre bölünmesi gerçekleşir. Zihni yoran kalabalıklardan kurtulur işine yaran bulguyu alır hafızaya atar. Uyku sırasın da insan bedeni yağ yakımı gerçekleştirir.

Uyumadan evvelce yatak odanızı havalandırmanız temiz oksijen dolmasını sağlar uyuduğunuz vakit daha rahat daha güzel kaliteli uyku elde etmiş olursunuz. Uyuyan bireyin bedeni 2 derece düşer uyur iken insanların üşümesinin nedeni budur. Birey rüya gördüğünde olmasından çok sıvı üretir. Araştırmaya göre derli toplu uyuyan şahıslar daha zayıf az uyuyan şahıslar ise kilolu bulunduğu görülmüştür. Gece uykusu gündüz uykusuna oranla çok çok daha faydalıdır insan bedenine bu yüzden gece olabildiğinde uyumaya çalışın.

Vücudun derli toplu olarak her gün en az 7 -8 saat uyku uyuması bulunduğunu söylüyorlar. Biz uyur iken bedenimiz iştah hormonunu düzenler ve şişmanlığa karşı bizleri korur. Sürekli çalışan kalp ve kan basıncımız uyku sırsında dinlenmeye çalışır bu yüzden kalp ve kan basıncımız uyuduğumuzda yavaşlar kalp krizleri genelde uyku esnasında çok rastlanmıştır.

Özellikle kalp krizini önlemek amacıyla kullandığımız ilaç varsa uyumadan 1 saat evvelce içilmeli, ilaç alıp anında yatılması uzman kardiyologlar doğrultusundan uyarılıyor.