Üşütmenin Nedenleri Nelerdir?

/ 4 Temmuz 2020 / / yorumsuz
Üşütmenin Nedenleri Nelerdir?

Mide üşütmesinin en önemli sebebi vücuda giren bakteriler veya virüslerdir. Zararlı virüs ya da bakteriler, genellikle vücudumuzun bağışıklık sisteminin zayıfladığı zaman harekete geçip mide üşütmesi dahil olmak üzere pek çok problemlere neden olur. Bağışıklık sisteminizin zayıflamasına farklı durumlar sebep olabiliyor.

Yaz aylarında klima gibi soğutuculara çok daha fazla kalmanız ya da soğuk havalarda giyiminize dikkat etmemeniz, bağışıklık sisteminizin çökmesine neden olur. Buna ek olarak ağır, yağlı, baharatlı veya mideye rahatsızlık verecek herhangi başka bir besini tüketilmeniz ise bakteri ve virüslerin daha hızlı olmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda mide üşütmesinden şikayetçi olabilirsiniz.

Bebeklerde Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Bebeklerde mide üşütmesi daha çok görülen problemler arasında yer alıyor. Özellikle anne sütünden yararlanamayan bebeklerde daha çok görülmekte. İshal ve kusma problemlerinde aynı anda olduğunda ilk olarak uzman bir doktor tarafından bebek kontrol edilmelidir. Çünkü hem kusma hem de ishal sebebi ile de bebek sıvı kaybetmesine neden olur. Şayet gerekli müdahaleler yapılmazsa sıvı eksikliği sebebi ile çok ciddi problemler gözlenebilir. Doktorun teşhis ve tedavi tavsiyeleri dikkate alınarak bebeğinize özel ilgi göstermeniz gözlem altında olması gerekir. Sık sık mide üşütmesinden şikayetçi olmak, sizin için sıkıntı halini alabilir. Bunları yok etmek amacıyla en kolay yolu ise spordan sağlıklı beslenmeye kadar pek çok önlem ile bağışıklık sisteminizi güçlü tutmasına yardımcı olabilirsiniz.

Klima veya kombi gibi evin ısısını düzenleyen cihazları doğru kullanmanız şart. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan ideal sıcaklık odalar için 21 derecedir. Bunun üstünde veya altında ısıtma ya da soğutma yöntemleri bağışıklık sisteminize hasar verebilir. Düzenli ve dengeli bir beslenme rutinine oluşturmak bağışıklık sisteminizi güçlenmesine neden olur. Özellikle farklı yollarla beslenmek ve öğün atlamamak gerekir. Ayrıca yüksek proteinli sebze ve meyveleri tüketerek bağışıklık sistemi güçlendirmeye destek olabilirsiniz.

Sigara içmek hem mideye hem de bağışıklık sistemine oldukça olumsuz sonuçlar verebilir. Bu sebeple de mide üşütmesinden sık sık şikayetçi oluyorsunuz kişilerin sigarayı bir an önce bırakması şart.