Tütsü Nedir? (Tütsü Yapımı İçin Bitki Önerileri ve Doğal Tütsü Yapım Yöntemleri)

/ 16 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Tütsü Nedir? (Tütsü Yapımı İçin Bitki Önerileri ve Doğal Tütsü Yapım Yöntemleri)

Tütsüler genellikle mekânın hoş bir koku barındırması amaçlı yakılan aromatik kokulara sahip bitkisel maddeler olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde aktarlar başta olmak üzere çeşitli marketler hatta mahalle aralarında bulunan bakkallarda bile satılır hale gelmişlerdir.

Tütsü kullanımında temel amaç hoş bir koku elde etmek gibi gözüküyor olsa da arka planda enerjisel arındırma, hasta kişiye şifa verme, mekânı negatif varlıklardan arındırma veyahut dini ibadetler, metafiziksel çalışmalar esnasında odaklanmayı arttırma, enerjisel bir bütünlük sağlama gibi çeşitli kullanım amaçları mevcuttur.

Tabi ki, yakılacak olan tütsü çeşidi yani hangi bitkilerin tütsü amaçlı kullanılacağı, sonuç açısından önem arz etmektedir. Gelin hangi bitkilerin ne gibi etkileri mevcut inceleyelim;

Tütsü Yapımı İçin Bitki Önerileri

-Lavanta; ruhsal anlamda bir rahatlık, zindelik elde etmek, metafiziksel çalışmalarda daha derin bir kavrayışa ulaşabilmek, üçüncü göz çakrasının arındırılmasını sağlamak ve enerjisel bedendeki blokajların giderilmesine etkide bulunmak gibi çeşitli faydalara sahiptir. Koku bakımından da gayet hoş bir kokuya sahiptir. Tütsü kullanımı ile beraber lavanta yağıda kullanılabilir.

-Üzerlik otu; genellikle birçok kültürde negatif enerjiden korunma amaçlı kullanılmıştır. Günümüzde nazardan korunmak, hassas bir enerji bedene sahip kişiyi nazardan korumak amaçlı kullanılır. Mekân arındırma işlemlerinde de kullanılabilir.

-Adaçayı; gerek yağ gerekse de tütsü olarak kullanımı antik çağlara kadar dayanmaktadır. Enerjisel arındırma, metafiziksel çalışmalarda kişinin trans evresine geçişini kolaylaştırma gibi çeşitli yoğun etkilere sahiptir. Evinizi veyahut kendinizi adaçayı tütsüsü kullanarak negatif enerjilerden arındırabilirsiniz. Enerjisel çalışmalarınızda arka planda destekleyici bir unsur olarak da kullanabilirsiniz.

-Gül; meditasyon çalışmalarında trans evresine ulaşmayı ve zihni susturabilmeyi kolaylaştırmak ve zindelik, rahatlama elde etmek amaçlı kullanılabilir. Gül, ezoterik ilimlerde aşk çalışmaları ile özdeşleştirilmiş bir bitkidir. Eşinizle veyahut sevgilinizle gerçekleştireceğiniz romantik bir yemek, gece için gül tütsüsü kullanarak o kişiyle sevgi ve enerji bağınızı güçlendirebilirsiniz.

-Defne yaprağı; ezoterik ilimlerde genellikle şifa büyülerinde ve koruma amaçlı yapılan büyülerde kullanılmaktadır. Mekânı ve kişiyi büyüye, negatif varlıklara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

-Kahve çekirdeği; tütsü yapımında kullanılan maddeler arasında belki en ilginçlerindendir. Fakat etki mekanizması bakımından yoğun enerji verici, mekandaki baskın negatif enerjiyi uzaklaştırıcı gibi etkiler barındırmaktadır.

Tütsü amaçlı kullanabileceğiniz daha birçok bitki çeşidi mevcut, hepsinin etki mekanizmaları da birbirlerinden farklı işlemektedir. Biz sizlere sadece genel olarak tercih edebileceğiniz bitkiler açısından önerilerde bulunduk, kendinizde daha yoğun bir araştırma gerçekleştirerek farklı etkiler barındıran bitkileri öğrenebilir ve tütsü yapımında kullanabilirsiniz. Unutmayın, enerjisel bir etki görmek istiyorsak doğal tütsü kullanmalıyız. Katkı malzemeleri ile hazırlanan seri üretim tütsüler sadece hoş bir koku amaçlı kullanılabilir.

O halde şimdi doğal tütsü yapım yöntemlerine geçebiliriz;

Doğal Tütsü Yapım Yöntemleri

Toz Tütsü Yapımı

Tütsü amaçlı kullanacağınız bitkileri gölge bir mekânda kurutmanız gerekiyor. Bitkiler tamamen kuruduktan sonra havanda toz haline getirilene kadar dövülmesi gerekiyor. Toz haline getirmiş olduğumuz bitkileri küçük bir bakır veyahut demir kâseye koymalısınız.

Tütün malzemeleri zaten dükkânlar veyahut birçok markette bulunmakta olan nargile kömürlerinden almalısınız. Zira kısa bir süre içinde kor haline gelebiliyorlar. Nargile kömürlerini kor haline getirdikten sonra kâseyi kömürlerin üzerine koyun. Kısa bir süre içerisinde koku mekâna yayılmaya başlayacaktır. Bu süreç içerisinde enerjisel çalışmalarınızı gerçekleştirebilir veyahut uzanarak rahatlayabilirsiniz.

Tütsü Demeti Yapımı

Tütsü yapımında kullanmayı planladığınız bitkileri eşit bir şekilde üst üste dizin ve kalın bir demet haline getirin. Aralarında boşluk olmamasına veyahut çabuk dağılır halde bitkileri kullanmamaya dikkat edin. Demet haline getirmiş olduğunuz bitki yapraklarını basit bir lastik yardımı ile sıkılaştırın.

Buhurdanlık veyahut tütsü yakımına uygun bir kâse kullanabilirsiniz. Demetin üç kısmını çakmak ile yakın ve tutuşur bir hal aldığı vakit demeti kabın içerisine bırakın. Yaklaşık olarak 5 dakika gibi bir süreçte organik tütsünüzü hazırladınız. Şimdi rahatlamanın ve spiritüel bir yolculuğun keyfini çıkarın.