Tırnak Kırılmaları Nasıl Önlenir?

/ 29 Temmuz 2019 / / yorumsuz
Tırnak Kırılmaları Nasıl Önlenir?

Tırnak kırılmaları kimi zaman el ve parmak görüntüsünü oldukça etkiler ve şık olmayan bir görünüme neden olur. Kimi zamanda ciddi ağrılara neden olabilir. Bu durumların önüne geçmek için tırnak kırıklıklarının neden kaynaklandığını anlamak ve gerekmesi durumunda tedaviye başlamak gerekir. Tırnak kırıklıklarının fiziki çarpma veya kazalar ile de ilgisi olabilir ama yazımızda daha çok sağlık açısından tırnak kırılması üzerinde duracağız.

Biz de bu yazımızda, tırnak kırıklarının nedenine ve nasıl önlenebileceğine göz atacağız. İşte tırnak kırıklıklarını önlemenin yolları…

Tırnaklar Neden Kırılır?

Tırnaklar el estetiğinin en önemli figürleridir. Bu figürlerin ortadan kalkması veya dezenforme olması, her anlamda olumsuz etki bırakır. Tırnak kırılmasının bilinen en yaygın nedeni, vitamin eksikliğidir. Vitamin eksikliği olan herkeste tırnak kırıklığı olmayabilir ve buna eşlik eden senaryolar da bu durumu ortaya çıkarabilir. Kansızlık, cilt hastalıkları, demir eksikliği, ruhsal durum, fiziksel aktiviteler ve daha birçok neden, tırnakların kırılmasına neden olabilir.

Tırnak Kırılmaları Nasıl Önlenir?

Tırnak kırılması, biyolojik olarak meydana gelebilir. Bu durumda, psikolojinizi bozmamaya ve stresli ortamlardan uzak durmaya çalışın. Fiziki aktiviteleri sadece gereksinim duyduğunuz kadarı ile yapın. Bununla birlikte, yeterli sıvı tüketimine dikkat etmeniz gerekir. Oje ve aseton gibi maddelerin tüketimine ve kullanımına dikkat etmeniz gerekir. Aşırı soğuk veya sıcak su ile temastan kaçının.

Vitamin eksikliği var ise ve test ile tahlil sonuçları bu durumu gösteriyorsa; hekiminizin yazdığı vitamin takviyelerini düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir. Kansızlık var ise, bu durumda demir ve çinko içeren besinler ile beslenmeye dikkat etmeniz gerekir.