Tik Bir Hastalık Mıdır Neden Olur?

/ 16 Ocak 2022 / / yorumsuz
Tik Bir Hastalık Mıdır Neden Olur?

Tik Bir Hastalık Mıdır Neden Olur?

Tik Bir Hastalık Mıdır Neden Olur? Tik; genellikle vücudun belli yerlerinde olan kasların tekrarlayan hareketlerle amaçsız ve isteksiz şekilde kasılmasına denir. Genellikle yüzde oluşan tikler ağız hareketleri, göz kırpma, omuz ve boyun hareketleri olarak örnek gösterilebilir. Çocuklukta başlayan bu durum genellikle yetişkinlikte de devam eder. Nedeni genellikle bilinmemektedir. Tourettesendromu da denir. Bizler tik bir hastalık mıdır neden olur adlı makalemizde sizlere bu konuda detaylı bilgi vereceğiz.

Tik Bozuklukları Nedenleri

Genetik veya çevresel etmenler neden olmaktadır. Örneğin anne veya babada tik varsa çocukta da olma ihtimali yüksektir. Genetik etmenlerin nedenlerinin yanı sıra nörobiyolojik, nörokimyasal, psikolojik ve çevresel faktörlerin de etkisi vardır. Yani beynin belli bölgesinde nörobiyolojik sıkıntı ve hasar olduğunun belirtisidir. Kişilerde korku ve endişe durumlarında da ortaya çıkması uzmanlar tarafından ortaya atılan psikiyatrik sorun olduğunu kanıtlıyor ve sorusuna da yanıt vermiş oluyor.

Tik Bozuklukları Belirtileri

Ağır ve hafif belirtiler olarak ikiye ayrılır. Uzun ve kısa sürme durumlarına göre ayrılır. Bazı durumlarda uzun veya kısa süreli olarak ortaya çıkar bazense günlerce kalıcı olabilir. Bireyden bireye ya da aşırı stres durumlarına göre değişebilir. Değişkenlik durumları da yine kişiden kişiye değişir. Bizler adlı makalemizde sizlere bu durumları açıklayacağız.

Tik Türleri Kaça Ayrılır?

Tikler hareket ve ses olarak ikiye ayrılır ;

  • Hareket Tikler; göz kırpma, boyun kıvırma, yüzde seğirme,ağız hareketleri,yüz buruşturma ve parmak hareketleri.
  • Ses Tikler; öksürme,boğaz temizleme,ıslık sesleri çıkarma,burun çekme.

Tik Bir Hastalık Mıdır Neden Olur? Tik Hareketleri Tedavisi

Birçok yetişkin veya çocuk hastalar bu durumdan etkilenmiyor gibi gözükseler de herkes bu durumdan rahatsız olmaktadır. Bu duruma sebep olan etmenin bulunması ve bu etmenin üzerine gidilmesi gerekir. Her bireyde farklı etmenler söz konusu olabilir. En önemli etmenler arasında stresör faktörler veya heyecan gibi duyguların zirve anında ortaya çıkması vardır.

Bireyler çoğu zaman farkında olmadan bu durumu yaşarlar. Ancak özellikle psikoterapiler sayesinde bu durumdan kurtulmaları mümkündür. Sorunun altındaki etmen çevrenin de yardımıyla yok edilir ve bu durum yavaş yavaş ortadan kaldırılır. Bireyin sosyal hayatını ve özgüvenini de etkileyen bu durumdan kurtulunur.