Stresi Yok Eden Besinler ve Etkileri Nelerdir?

/ 13 Kasım 2019 / / yorumsuz
Stresi Yok Eden Besinler ve Etkileri Nelerdir?

Stres hepimizin hayatının bir parçası haline geldi, onunla yaşamayı öğrenmek zorundayız. İhtiyaçlarımız gittikçe artarken veya arttığı dikte edilirken, imkanlar kısıtlı hale geldiğinde, konforu korumak için fazla çaba gösteriyoruz ve bu da bizde bir gerilim meydana getiriyor. Stres her alanda mevcut… Gerilim, ruhsal sağlığımızı tehdit ediyor ve ruhsal sağlığımız fizyolojimizi olumsuz etkiliyor. Bu gerilimi ortadan kaldırmak için farklı yollar var ve en kolay yollar arasında sağlıklı beslenmektir. Bu makalede siz değerli okuyuculara, meditasyon yoga gibi stresi yok edecek yöntemlerin dışında, stresi azaltan besinler hakkında bilgi vereceğiz. İşte besinler ve etkileri…

Avokado Stresi Azaltır

Avokado stres atmak için tüketilmesi gereken besinlerden biri, çünkü bu konuda yapılan araştırmalar depresyon stres ve iç sıkıntısının tetiklenmesinde B vitaminin eksikliğinin bir faktör olduğu ortaya çıkarılmış. O halde biz de bol bol B vitamini içeren avokado tüketirsek stresi biraz olsun dindirebiliriz. Avokadonun bir diğer yararı kilo vermek isteyenlerin diyet programında bulunması, lezzetli olması, doymamış yararlı yağları içermesi gibi artıları var.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Sebzeler daima insan vücudu için yararlıdır. Yeşil Yapraklı sebzeler, kendimizi iyi hissettirmeye yol açan ve beyin kimyasalları olan serotonin ve dopamin hormonlarının üretilmesine yardımcı olan folat içermesidir. Stres seviyesi yüksek olduğunda, bu kimyasalların salgılanması stresi azaltır. Mesela zeytinyağı ve sarımsak ile sote edilecek yeşil sebzeler çok yararlı… Ek olarak. Kuşkonmaz, brokoli, narenciye, Brüksel lahanası ve nohut da folat içeriği bol olan ve beyin kimyasalları olan serotonin ve dopamin hormonlarının üretilmesine yardımcı olan zengin içerikleri nedeniyle önerilir.

Hindi Eti

Hindide var olan amino asit triptofan sayesinde vücut rahatlar ve beynimiz serotonin salgılanmasını sağlar. Ama hindi eti karbonhidratlarla karıştırılarak yenmeli…

Somon Balığı

Bu balık beslenme konusunda harika bir besin kaynağı ama stresi azaltma etkisi de var. Kişi sağlıksız beslendiğinde, vücudu fazladan göbek yağına bağlı bir hormon olan kortizol üretir ama somondaki omega-3 yağ asitleri bu kortizollerle savaşarak anksiyeteyi ve depresyonu yani strese yol açan olguları hafifletir. Somon balığı içinde , depresyonu azaltıcı D vitamini vardır.

Yaban mersini

Yaban mersini, antioksidanlarla doludur. Yaban mersini kesinlikle diyetinizin bir köşesinde olmalıdır. Yaban mersini içerisinde stresle savaşan kimyasallardan biri olan dopamin üretmeye yardım eden bileşikler var. Yaban mersinini yoğurt ve yulaf ile karıştırarak tüketirseniz etkisi daha fazla olur.

Yulaf ezmesi

Stresi hafifleten beyin kimyasalı olan serotonin salgılanmasını tetikleyen besinlerden biri de yulaf ezmesidir.

Keten Tohumu ve Chia Tohumu

Keten tohumu ve chia tohumu oldukça yüksek miktarda sağlıklı omega-3 yağ asitleri barındırıyor. Salatalarda bunları kullanabilirsiniz.

Çay

Çay ister siyah olsun ister yeşil veya beyaz çay olsun, rahatlatıcıdır. Bitki çayları olan papatya çayı, yeşil çay ve siyah çay tümüyle aynı etkiyi gösterir. Japonların yaptığı bir araştırmaya göre, her gün 3 bardak yeşil çay ( şekersiz) tüketmek stresi yüzde 25 oranında azaltıyor.