Sporun Fazlası Yaşlandırır Mı?

/ 13 Şubat 2020 / / yorumsuz
Sporun Fazlası Yaşlandırır Mı?

Düzenli spor ne kadar yararlıysa gereğinden abartılı ve bilinçsiz spor yapmak da bir o kadar zararlı.

Düzenli olarak spor yapmak vücudu nasıl etkiliyor?

Spor yapmak genel hatları ile vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur, kasları ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede hastalıklara yakalanma ihtimalimiz düşer. Spor yaparken vücutta mutluluk hormonu salgılanır ve bu da kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Hatta sırf bu hormonun salgılanmasına alışmak nedeniyle spor bağımlılığı bile oluşabilir.

Fazla sporun zararları neler?

Yaptığımız sporun ‘fazla’ ya da ‘yeterli’ olması yapan kişinin bünyesine, yaşına, hedeflerine, sağlık durumuna göre değişir. Burada herkes için ‘Günde iki saatten fazla yürümek bacaklarda aşırı kas yapar’ gibi bir değerlendirme yapamayız. Yani aslında spor ve egzersiz seçimi tamamen kişiye özeldir. Bu nedenle çalışırken fitness eğitmeninizin sizi yönlendirmesi ve kontrol etmesi en doğrusudur. Yaptığınız fazla egzersize göre; kaslarınız tutulabilir, yırtılabilir, lifleriniz zedelenip kopabilir. Ayrıca bilinçsiz ve düzensiz spor, beslenme düzenini de olumsuz etkiler. Aşırı iştah artışı kontrolsüz bir şekilde kilo almanıza sebep olabilir.

Fazla spor yapmak uzun vadede daha hızlı yaşlanmaya mı sebep oluyor?

Özel efor gerektiren kimi sporlarda sporcunun yaşıtlarından daha yaşlı göründüğü, vücudu kaslı ve fit olmasına karşın tenlerindeki kırışıklıkların yoğunluğu dikkatinizi çekmiştir. Üç saatten fazla yapılan spor serbest radikallerin artmasına yol açar. Reklamları yapılan cilt kremlerinin hemen hemen tamamı dikkat ederseniz bu serbest radikallerle savaşan antioksidan içeriğine sahiptir. Bunun dışında doku ve eklemlerde fazla çalışmaya dayalı sakatlanmalar da görülebilir.

Belli vücut tipleri için belli sporlar var mıdır?

Belli vücut tipleri için belli sporlardan çok belli hedefler için uygun olan sporlardan söz edebiliriz. Egzersiz tarzınızı seçerken yaklaşımınız, yapmaktan hoşlandığınız ve kendinizi o alanda yetenekli hissettiğiniz branşlara yönelik olmalı. Bu, hem motivasyonu hem de egzersizden daha fazla verim almanızı sağlar. Sporların hemen hepsi zayıflamak ve sıkılaşmak için uygundur.

Tavsiye

2019 Resimli Manalı Sözler