Sperm Hızı Az Olan Erkekler Ne Yapmalı

/ 12 Ekim 2020 / / yorumsuz

 

Bayanlarda olduğu gibi erkeklerde bazı sorunlar olabilir. Bu üreme organlarının daha zayıf olması çocuk sahibi olmasına engel değildir. Tek yapmanız gereken şey uzman bir doktor tavsiyesi ile tedavi sürecini devam ettirebilmek.  Yaşamış olduğumuz dünyada her şeyin bir yaratış sebebi olduğu gibi domatesin de birçok faydalrı vardır. Domatese rengini veren ‘likopen’in, sperm kalitesini hem şekil hem de yüzme kapasitesi açısından artırdığı açıklanmıştır. Yakın zamanlarda ise anormal sperm üretimine ve işlevlerine bağlı problemlerin çoğu, girişimsel tedavilere gerek kalmadan çözülebilecektir.

Kadın Hastalıkları uzmanlarının yapmış olduğu yapılan araştırmanın detayları hakkında şu bilgiler yer almakta: “12 haftalık çalışma vaktince 19-30 yaş arasındaki sağlıklı gönüllülerden oluşan katılımcıların yarısı günde 14 mg laktolikopen, geri kalan yarısı da plasebo kullandı. laktolikopen kimlerin plasebo aldığını bilmiyorlardı. Çalışmanın başında ve sonunda katılımcılardan sperm örnekleri alındı. Laktolikopen kullanan katılımcılarda sperm hareketi hızındaki artış ve morfolojik düzelme oranı yüzde 40 olarak belirtilmiştir.

 

Yapılan çalışmanın sonunda tablet kullanan ve kullanmayanların sperm parametreleri arasındaki bu farkı gerçekten beklemediklerini belirtmişlerdir. Ayrıca da sonuçları gördüklerinde nerdeyse sandalyeden düşmek üzere olduğunu belirtti. Spermlerde görülen hareket ve morfolojik açıdan düzelme inanılmazdı.” Bu yapılan sonuçlar oldukça ilginç aslındaki bunu uzmanların sandalyeden düşmesi de komik olsa da ilginç ve şaşırtıcı sonuç almasından kaynaklanıyor.

Bu çalışmanın bir sonraki adımının daha çok katılımcıyla ve bebek sahibi olmaya çalışan çiftler üzerinde yapılması gerektiğini belirten Op.Dr. Betül Görgen, ilk olarak da elde edilen olumlu sonuçların yeni yapılacaklar açısından umut verici olduğunu açıklamışlardır.