Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

/ 7 Ağustos 2019 / 55 / yorumsuz
Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

Mutfakların baş tacı olan soğan, sarımsaktan sonra doğadaki en büyük iltihap söktürücüdür. İçerisinde bulunan A, B6, C vitaminleri, demir ve potasyum sayesinde soğan suyu; saçımız, cildimiz kısacası tüm vücudumuz için doğal bir mucizeye dönüşüyor. Gelin birlikte soğan suyunun faydalarına bakalım.

1.Saçların Hızlı Uzamasına Yardımcı Olur

Soğan suyu, içerisinde bulunan sülfür sebebiyle saçlarınızın hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saç köklerini besleyerek saç dökülmesini de azalttığı bilinmektedir. Aynı zamanda, saçları soğan suyuyla yıkamak daha parlak saçlara kavuşmanızı sağlar.

2.Cildi Güzelleştirir

Soğan suyu iltihap söktürücü özelliği ile sivilce ve akne tedavisinde sıkça kullanılır. Düzenli kullanıldığında cildi pürüzsüzleştirmesinin yanı sıra cildi yenileyerek kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olmaktadır.

3.Doğal Bir Adet Söktürücüdür ve Adet Ağrılarını Azaltır

Soğan suyu kanın pıhtılaşmasını sağlayarak doğal bir adet söktürücü görevi görmektedir. Düzenli kullanıldığında adet sancılarını da hafiflettiği görülmektedir. Adet gecikmesi nedeniyle yaşanan şişkinlik, kabızlık ve gaz sancısını da ortadan kaldırmakta epey faydalıdır.

4.Kalp Sağlığını Korur

Kan basıncını dengeleyen soğan suyu kalp hastalıklarına karşı vücudu korur. Dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak damar sertleşmesi, kalp krizi, kalp-damar hastalıklarının oluşma riskini azaltır.

5.Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçerisinde bulunan selenyum, vitamin ve minerallar ile bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar. Zararlı bakterileri yok edip, sağlıklı bakterileri güvende tutarak bronşit, öksürük ve soğuk algınlığını iyileştirir.

6.Kanser Hücreleriyle Savaşır

Soğan suyunun içinde birçok antikanser bileşiği bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar bu bileşenlerin pek çok kanser türünü önlemeye yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Soğan suyu bu bileşenler sayesinde tümör hücrelerini yok eder ve kanserin önlenmesine yardımcı olur.

7.Tırnak Mantarını Tedavi Eder

Soğan suyunda bulunan antifungal özellikler, insanlarda mantar enfeksiyonuna neden olan Candida albicans mantarı ile savaşabilir. Haftada bir-iki kez, soğan suyuna batırdığınız pamuğu mantarın etkili olduğu tırnağa uygulayın. Zamanla mantarın tedavi olmasını sağlayacaktır.

8.Yağ Yakımını Hızlandırır ve Zayıflamaya Yardımcı Olur

Soğan suyu, yüksek oranda antioksidan içerdiği için vücuttan ödem atılmasına yardımcı olur. Vücudu toksinlerden arındırarak yağ yakımını hızlandırır. Aç karnına içildiğinde metabolizmayı hızlandırarak zayıflamanıza yardımcı olur.

ÖNEMLİ: Soğan suyunun birçok faydası olduğu gibi zararlarıda olabilmektedir. Mide sorunları olanlar tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır. İlaçlarla da etkileşime girebileceği için, ilaç kullanılması durumda yine doktora danışılması gerekmektedir.