Şizoaffektif Bozukluk Nedir?

/ 16 Eylül 2019 / / yorumsuz
Şizoaffektif Bozukluk Nedir?

Psikolojik rahatsızlığınızdan ötürü psikolog ya da psikiyatriste gidiyorsunuz ve doktor size şizoaffektif bozukluk teşhisi koyuyor. Akla ilk gelen soru “Acaba Şizofren miyim?” olacaktır. Bu noktada şizoaffektif bozukluğun ne olduğunu anlatmak ve insanların kafasındaki karışıklığı gidermek faydalı olacaktır.Ş

Öncelikle belirtmekte fayda var ki; şizoaffektif bozukluk, şizofreni ve bipolar bozukluktan farklı belirtiler göstermese de bu hastalıklardan ayrı bir seyir izleyen psikolojik bir rahatsızlık türüdür. Bu türde, hasta sanrı ve halüsinasyon gibi şizofreni belirtileriyle beraber mani ve depresyon gibi duygulanım bozukluklarını bir arada gösterir. Hastada şizofreni ve bipolar rahatsızlığında görülen kimi semptomların bir arada görülmesi hastalığın teşhisini zorlaştıran bir faktördür. Tedavi edilmediğinde şizoaffektif bozukluk hastaları hayata tutunmakta sıkıntılarla karşılaşır, yalnız bir yaşam sürmeyi tercih eder, çalışma ve sosyal yaşantılarında sıkıntı yaşarlar.

Şizoaffektif Bozukluk Teşhisi

Şizoaffektif bozukluğun bireyden bireye farklılık gösteren bir seyri vardır. Kişi depresyon ya da mani gibi duygulanım bozuklukları gösterirken aynı zamanda halüsinasyon, sanrı ve paranoid düşünceler gibi psikotik belirtileri beraberinde gösterir. Hastalığın teşhisini koymak zordur. Bunun için hastanın duygulanım bozuklukları göstermediği durumlarda bile psikotik belirtileri göstermesi gerekir. Psikotik belirtilerle beraber duygulanım bozuklukları aynı anda görüleceği için hastalığın seyri ağırlaşabilir ve bu rahatsızlığın teşhisi konmuş bireyler mutlaka belli periyotlarla doktor kontrolünde tutulmalıdır.

Şizoaffektif Bozukluk Belirtileri:

  • Tuhaf ve normal olmayan algılamalar
  • Aşırı şüpheci ve paranoid düşünceler
  • Yanlış ve takıntılı düşünceler
  • Aynı anda net olmayan birbirinden alakasız 2-3 düşünce arasında yaşanan gel-gitler
  • Daldan dala konarak aşırı hızlı konuşma
  • İntihar düşüncesi
  • Kişisel bakım ve temizliğe özen göstermeme
  • Enerji, uyku ve iştahta dengesizlik
  • Hafıza ve dikkat eksikliği
  • Düşünce kopuklukları

Şizoaffektif Bozukluğun Nedenleri ve Tedavi Süreci

Hastalığın şizofreni ve bipolar bozukluk gibi genetik faktörlerden kaynaklandığı düşünülse de günümüze değin kesin sebebi bulunamamaktadır. Hastalık hem duygulanım hem de psikotik belirtiler gösterdiği için doktorlar psikotik ilaçların yanında mutlaka duygu durumu dengeleyici ilaçlar da verirler. Şizoaffektif bozukluk, beyin kimyasını düzenleyen serotonin ve dopamin gibi kimyasalların vücuttaki oranı ilaçlar yardımıyla dengelenerek tedavi edilmeye çalışılır. Bireylerin hastalıkla en iyi şekilde başa çıkmaları için ilaç tedavisinin yanında mutlaka doktor gözetiminde terapi hizmeti almaları gerekir.