Sivilcelerin Geçmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

/ 13 Ekim 2019 / / yorumsuz
Sivilcelerin Geçmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Neredeyse her insan ergenlik çağında çoğunlukla yüzde çıkan sivilceler yüzünden hayatı olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu sebepten dolayı yüzünde veya vücudunun herhangi bir yerinde sivilce çıkan kişiler kurtulmak için yollar aramaktadır. Yazımızın devamında “Sivilce Nasıl Geçer?” adlı sorunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Sivilce Nedir?

Sivilce, toplum içerisinde sadece ergenlik zamanında çıktığı bilinse de bunun yanlış olduğunu bilmenizi istedik. Sivilce her yaşta oluşabilecek bir problemdir. Deri üzerinde oluşan küçük kırmızı renkle olan kızarıklardır. Bazı sivilceler iltihaplı olurken geçinceye kadar kişiye acı verebilmektedir.

Sivilceler çoğunlukla yüz, omuz, sırt ve göğüs bölgelerinde oluşmaktadır. Yüz ve çevresinde oluşan sivilce/ler kişinin fiziksel görüntüsüne olumsuz bir etki yarattığından dolayı psikolojik sıkıntılar yaşayabilmektedir.

Sivilce Nasıl Oluşur?

Sivilce kıl kökleri içerisinde yer alan yağ bezelerinin cilde açılan kanallarının tıkanması sonucunda oluşan bir kızarıklıktır. Buna neden olan en büyük nedenlerden biriside tüketilen besinlerdir. Aşırı yağlı besinler ( Patates kızartması, fıstık, fındık, cips…), şekerli besinler, hazır gıdalar ve baharatlı yiyecekler bu besinlerin başında gelmektedir.

Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?

Sivilce nasıl geçer? Evde sivilce nasıl geçirilir? sorusu sivilce sıkıntısı yaşayan her kişinin sorduğu sorulardandır. Öncelikle sivilce problemini yoğun bir şekilde yaşayan kişilerin bir uzman tarafından tedavi görmesini tavsiye etmekteyiz. Evde sivilceden kurtulma yöntemlerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Aspirin

Aspirin ile sivilceyi kurutarak geçme işlemini hızlandırabilirsiniz. Bir adet aspirini su ile karıştırarak macun kıvamına getiriniz. Ardından sivilcenin bulunduğu bölgeye sürünüz. Kuruduğu zaman o bölgeyi bol suyla yıkayınız. Bu işlemi haftada iki gün yapabilirsiniz.

Kükürtlü Sabun

Sivilcenin en büyük düşmanlarından bir tanesi de kükürtlü sabun. En çok tavsiye edilen yöntemlerden biri olan bu sabun ile yüzünüzü günde üç defa yıkayarak kısa bir zaman içerisinde sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Kil Maskesi

Bütün aktarlardan bulabileceğiniz kil sayesinde yüzünüze maske yaparak sivilcelerden 3 – 5 gün içerisinde kurtulabilirsiniz.

Yağlı Besinlerden Uzak Durun

Sivilcenin en büyük düşmanı yağlı besinlerdir. Yağlı besinleri tüketmeniz vücudunuzda bulunan sivilcelerin kaybolmasını engellerken yenilerin çıkmasına yol açacaktır. Bu sebepten dolayı beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekmektedir.