Sistit Nedir

/ 22 Ağustos 2019 / / yorumsuz
Sistit Nedir

SİSTİT

 Sistit, daha çok kadınlarda görünen bir idrar torbası iltihabı hastalığıdır. Genellikle idrar yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çıkan bu rahatsızlık, mesanenin bir tür enfeksiyonu olarak da düşünülebilir. Sistit, ağrılı ve acılı geçen, kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Hafif olarak geçirilen sistit vakaları çoğu zaman birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşebilir; ancak kişi sık sık sistit hastalığı geçiriyorsa tedavi olmak için mutlaka doktora başvurmalıdır. Sistit, tedavi edilmediğinde mesanede biriken enfeksiyon böbreklere yayılabilir, daha büyük ve ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

SİSTİT BELİRTİLERİ

 Kendini çok çabuk belli eden sistit belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Hasta, belirtilerin bir kısmını ya da sadece bir tanesini de yaşayabilir. Bu hastalığa yakalanan herkesin ortak sorunu idrarla ilgili olmaktadır. İdrarda yanma ve sık idrara çıkma en önemli belirtilerindendir. Bazen de kişi idrarı olmamasına rağmen varmış gibi ve sıkışık hissedebilir. Kasık bölgesinde ağrı, idrarda kan görülmesi de sistitin belirtileri arasında yer almaktadır. İdrar renginde değişiklik ve koku, çok ilerlemiş durumlarda ise mide bulantısı ve karın ağrısı şeklinde gösterebilir kendini.

ÇOCUKLARDA SİSTİT BELİRTİLERİ

 Birçok hastalıkta olduğu gibi, çocuklarda bu hastalıkta da belirtiler, yetişkinlerin belirtilerine göre farklılık gösterebilir. Çocuklarda sistit belirtileri düşünüldüğü takdirde muhakkak doktora götürülmelidir, riske atılmamalıdır; çünkü çocuklar, yetişkinlere göre vücutlarında hissettikleri ağrıları daha farklı tanımlayabilirler ve yaş gruplarına göre bazen daha zor dile getirebilirler. Genellikle enfeksiyonun neden olduğu yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık, kusma ve idrarda zorlanma, idrar yaparken ağlama gibi şikayetler sistit hastalığını düşündürebilir.

SİSTİT İÇİN HANGİ DOKTORA GİTMELİYİM

 Sistit hastalığının belirtilerinden biri veya birden fazlası varsa, birkaç gün içinde geçmediyse, sık sık sistit yaşanıyorsa, idrarda kan ve renk değişimi gözlemlendiyse, hastanelerin üroloji bölümünde gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Bahsedilen belirtiler yaşanırken hamilelik varsa hiç zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

SİSTİTE NEDEN OLAN ETKENLER

 Genellikle sistit sadece bakteriyel enfeksiyondan dolayı oluşuyor gibi görünse de mesanenin zarar görmesi veya tahriş olması sonucunda da ortaya çıkabilir. Sistite neden olan etkenler arasında genital bölgenin temizliği de büyük önem taşımaktadır. Menapoz sürecindeki bir kadının da östrojen hormonunun eksikliğinden ötürü sistit riski artmaktadır. Duş esnasında genital bölgeye kullanılan duş jelleri, spreyler ve bazen doğal olmayan, parfümlü sabunlar, doğum kontörlü için kullanılan diyaframlar da ciddi zarar vermektedir.

Tavsiye

En ölümcül 10 bitki